به‌گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز در همایش تجلیلی از کارآفرینان برتر و آیین افتتاح ۲ هزار و ۵۰۰ پروژه عمرانی، اشتغالزایی و اردوهای دانشجویی و همچنین در حاشیه افتتاح ۵۰۰ نیروگاه خورشیدی در اردوگاه ثامن‌الائمه که به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، نیروگاه‌های خورشیدی را یکی از نیازهای اساسی کشور دانست و گفت: امید است این نیروگاه‌ها هم برای کشور و هم برای مددجویان بتواند درآمد ایجاد کند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امید است بتوانیم برای همه نیازمندان مسکن تهیه کنیم، بر مسئله توجه به‌مرز تاکید و تصریح کرد: احدی حق تعدی به‌مرزهای کشور را ندارد و حتی چنانچه قدرتی مانند آمریکا به‌اشتباه وارد مرزهای ما شود با عکس‌العمل قاطع نیروهای نظامی مواجه می‌شود.

وی رسالت خبرنگاران را بسیار مهم خواند و گفت: خبرنگاران رسالت دارند که حرف مردم را به‌گوش مسؤولان برسانند و در مقطع فعلی بیش از گذشته به اطلاع‌رسانی نیاز داریم.

جهانگیری با بیان این موضوع که دشمن هم زمان با جنگ اقتصادی، جنگ روانی و رسانه‌ای در نظر گرفته است، ابراز کرد: در این میان نقش رسانه‌ها و خبرنگاران برای ایجاد تاب‌آوری اقتصادی در مردم پررنگ‌تر است.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: یکی از اصلی‌ترین رسالت‌هایی که امام برای نظام اسلامی ترسیم کرده‌اند و این هدف همواره مورد تاکید و اصرار مقام معظم رهبری قرار گرفته، رفع محرومیت از مناطق است.

وی با بیان اینکه متناسب با این سیاست، امام(ره) نهادهایی را ایجاد کردند، تصریح کرد: امروز پس از گذشت ۴۰ سال از جمهوری اسلامی ایران، تغییرات جدی در مناطق محروم رخ داده است.

جهانگیری چهره دیگر فقرزدایی از نظر مادی را تشکیل کمیته امداد خواند و عنوان کرد: کمیته امداد موفق شد هم از امکانات دولتی و هم از امکانات خیرین در سطح کشور ایجاد ظرفیت کند.

معاون اول رئیس جمهور مردم ایران را در بحث کمک‌رسانی نمونه دانست و گفت: در سیلی که در سال جاری رخ داد و بخشی از کشور را تحت تاثیر قرار داد، به‌یکباره با موجی از وحدت و یکپارچگی مردم مواجه شدیم.

وی تاکید کرد: دولت به‌صورت جدی اصرار دارد چهره خشن فقر را از کشور دور کند و در کشور به نقطه‌ای برسیم که با افتخار اعلام کنیم که فقیر نیازمند نداریم.

جهانگیری اضافه کرد: از ابتدای سال ۹۶ مستمری مددجویان بین سه تا چهار برابر افزایش و حدود ۷ هزار میلیارد تومان برای این امر اختصاص پیدا کرد و در سال جاری ۲ هزار میلیارد تومان به‌این مبلغ افزوده شده است.

معاون اول رئیس جمهور به‌سامان رساندن مسکن مددجویان را یکی از نکات مورد تاکید دولت و کمیته امداد خواند و ضمن اشاره به‌مسئله توانمندسازی مددجویان عنوان کرد: یک سری شغل‌های خرد وجود دارند که یک کارآفرین می‌تواند با توجه به‌آنان علاوه بر خود برای تعداد دیگری هم اشتغال‌زایی کند.

وی توانمندسازی را جزو مهم‌ترین اولویت‌های دولت خواند و ابراز کرد: کمیته امداد هم سالانه ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار دارد و هم از منابع دیگری مانند منابع روستایی که ۱۸ هزار میلیارد تومان است، می‌تواند استفاده کند.

جهانگیری ضمن اشاره به‌اینکه در برخی از رشته‌های صنعتی برای ایجاد شغل بیش از یک میلیارد تومان هزینه می‌کنیم، اولویت اول کشور را اشتغال‌زایی خواند.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: ایران در مقابل محدودیت‌هایی که در آن وجود دارد، فرصت‌های بسیار زیادی هم دارد؛ ایران کشور ثروتمند و پر پتانسیلی است، مهم این است که مدیران و نیروهای تحصیل‌کرده و مردم اراده ساختن داشته باشند.

وی به‌دیگر فرصت‌های بودجه‌ای کشور به‌جز نفت اشاره و خاطرنشان کرد: امروز بیش از هزار هزار میلیارد تومان یارانه در اختیار ‌اقشار ثروتمند است و این در صورتی است که قرار بر این بود یارانه‌ها به‌طبقه‌ای داده شود که نیازمند هستند.

Shares: