به گزارش مرآت، مهدی طغیانی  با تاکید بر لزوم توزیع عادلانه یارانه‌ها، گفت: برای توزیع عادلانه یارانه‌ها در مرحله نخست لازم است پایگاه سامانه رفاه ایرانیان به روز رسانی شود.دولت‌های گذشته هم ایجاد و تقویت سامانه‌هایی نظیر سامانه رفاه ایرانیان را وعده داده بودند. اما متاسفانه این موضوع رها شد، باید در این مقطع که به صورت جدی اصلاح توزیع عادلانه یارانه‌ها دنبال می‌شود، این سامانه‌ها تقویت و به روز رسانی شوند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس تاکید کرد: اجرای دقیق قانون مالیات بر عایدی سرمایه، قانون سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی به ساماندهی دقیق این سامانه کمک خواهد کرد.

وی اظهار داشت: علت اینکه  برخی ثروتمندان مشمول دریافت یارانه می‌شوند، این است که حساب شخصی این افراد از حساب تجاری آنها جدا است یا  حساب تجاری آن‌ها به نام فرد دیگری است تا میزان واقعی گردش مالی وی مشخص نشود.

طغیانی با اشاره به ایرادات سامانه رفاه یارانه‌ها ادامه داد: نوع کار برخی افراد به گونه‌ای است که گردش مالی حساب‌های آنان بالاست اما این گردش مالی، در آمد فرد محسوب نمی‌شود، به عنوان مثال فردی مسوول خرید شرکتی است که گردش مالی زیادی دارد یا فردی مسوول صندوق قرض الحسنه چندین خانواده است و گردش مالی بالایی در حساب وی دیده می‌شود. این عوامل سبب شده میانگین درآمد فرد بالا رفته و  جزء دهک‌های ۱۰ و بالاتر جامعه محسوب شده و مشمول دریافت یارانه نشود. بر همین اساس نظامند شدن و به روز شدن این اطلاعات در سامانه رفاه ایرانیان و سامانه‌های نظیر آن ضروری است.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه باید همه اعتراضاتی که نسبت به دهک بندی و عدم دریافت یارانه وجود دارد، رصد شود، عنوان کرد: دولت هم زمان با بررسی شکایات مردمی به دهک بندی‌ها باید سامانه رفاه ایرانیان را نیز اصلاح کند.

وی ادامه داد: در قانون بودجه منابع لازم برای  پرداخت یارانه به ۷۸ میلیون نفر در نظر گرفته شد، معتقدم تعداد زیادی از افرادی که یارانه دریافت می‌کنند، مستحق دریافت یارانه نیستند و بخش زیادی از افرادی که یارانه دریافت نمی‌کنند، مستحق دریافت یارانه در طرح جدید هستند که باید این ایرادات برطرف شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکیدکرد: مجلس شورای اسلامی به صورت جدی این موضوع را پیگیری خواهد کرد که مشکلاتی که در موضوع اختصاص یارانه به خانواده‌ها وجود دارد با نظارت‌های انجام شده، اصلاح شود.

طغیانی بااشاره به سخنان رییس جمهور مبنی بر اینکه ۹۰ درصد مردم باید مشمول دریافت توزیع عادلانه یارانه‌ها شوند، خاطرنشان کرد: هنوز اعتراضاتی در این باره وجود دارد که با نمایندگان دولت صحبت شده تا شهر به شهر میزان پرداخت یارانه‌هایی که در طرح جدید بین مردم توزیع شده است در گزارشی به کمیسیون های تخصصی مجلس اعلام کنند.

منبع: ایرنا

انتهای پیام

نوشته عزم جدی دولت برای توزیع عادلانه یارانه‌ها/ «سامانه رفاه ایرانیان» به روز رسانی شود اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: