داود عرب فلوشیپ اندویورولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در گفتگو اختصاصی با خبرنگار مرآت، اظهار کرد: از آنجا که سرطان مثانه سرطانی ناشی عوامل زیست محیطی و سن است؛ میزان شیوع آن با سن افزایش یافته و اوج بروز آن در دهه هفتم زندگی فرد است. همچنین ارتباط قوی بین سموم محیط زیست و شکل گیری سرطان مثانه وجود دارد.

این متخصص اورولوژی ضمن اشاره به عوامل مؤثر در بروز سرطان مثانه، بیان کرد: سرطان مثانه با اختلالات ژنتیکی و عوامل خطر خارجی شامل قرار گرفتن در معرض  عوامل سرطان زا، فاکتورهای تغذیه ای، میزان دریافت مایعات، الکل، التهاب، عفونت، شیمی درمانی، اشعه و احتمالاً شیرین کننده های مصنوعی ایجاد می شود.

این استاد دانشگاه افزود: علاوه بر پوست و ریه ، مثانه اصلی ترین ارگان داخلی است که تحت  تاثیر مواد سرطان زای شغلی  قرار می گیرد. قرار گیری بیش از اندازه در معرض مواد شیمیایی ممکن است سبب بروز بیماری سرطان مثانه شود. به عنوان مثال افرادی که در شرکت هایی با موادی همچون پارامر، چرم، رنگ، لاستیک و… سر و کار دارند بیش از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه قرار گرفته اند.

وی با اشاره به یکی از علل مهم ابتلا به این نوع از سرطان، ابراز کرد: سیگار عامل اصلی شناخته شده برای شکل گیری سرطان مثانه است. به طور کلی شانس ابتلا به سرطان مثانه با سیگار ۲ تا ۶ برابر بیشتر است و شدت و مدت زمان سیگار کشیدن با افزایش خطر ابتلا به سرطان مثانه مرتبط است.

عرب با بیان این که بیشتر مواد غذایی و یا متابولیت های دیگر که در ادرار دفع شده و تماس طولانی مدت با پوشش داخلی مثانه دارد بنابراین تغذیه نقش مهمی در شکل گیری سرطان مثانه دارد؛ گفت:  با این حال گزارش های متناقضی در خصوص میوه های کامل و سبزیجات در جلوگیری از  سرطان مثانه وجود دارد. اما به طور کلی یک رژیم غذایی  مدیترانه ای منجر به پایین ترین ریسک سرطان مثانه می شود.

این متخصص اورولوژی در ادامه عنوان کرد: میوه و سبزیجات و به طور خاص مرکبات،  سیب، انواع توت، گوجه فرنگی، هویج، سبزیجات شامل چندین ترکیب فعال اند که در سم زدایی مهم هستند.  ریز مغذی هایی که اثر پیشگیرانه از شکل گیری  سرطان مثانه دارند؛ عمدتا آنتی اکسیدان ها از جمله ویتامین A ، C ، E و سلینیوم و روی هستند. همچنین مصرف کم مایعات منجر به ادرار کم تر و غلظت های بالاتر از مواد بالقوه سرطان زا در ادرار و در نتیجه افزایش خطر ابتلا به سرطان مثانه است.

این استاد دانشگاه با اشاره به عفونت به عنوان یکی از دلایل مهم ابتلا به سرطان مثانه، تصریح کرد: عفونت به وضوح یکی از عوامل شکل گیری سرطان سلول های سنگفرشی در بیمارانی است که به صورت مزمن با شیستوزوما هماتوبیوم آلوده شده اند. همچنین ارتباط محتملی بین ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)  و شکل گیری سرطان مثانه وجود دارد. نیز برخی از محققین معتقدند عفونت باکتریایی مزمن ممکن است در شکل گیری سرطان مثانه نقش داشته باشد.

وی افزود:  وجود خون در ادرار بدون احساس درد، سوزش ادرار، تکرر ادرار و نیاز بیش از حد به تخلیه ادرار، عدم تخلیه کامل ادرار و قطع و وصل شدن آن نیز می تواند از علائم این بیماری به شمار رود. در موارد پیشرفته تر کاهش وزن و کم شدن میزان اشتها، درد استخوانی، اِدم و ورم اندام تحتانی از علایم این بیماری می باشد.

عرب در انتها خاطرنشان کرد: عمر بیماران سرطان مثانه با توجه به نوع سرطان و مرحله ای که در آن قرار دارند با یکدیگر متفاوت است. خوشبختانه در اکثر بیماران مبتلا به سرطان مثانه بیماری سرطان در مراحل ابتدایی و قبل از انتشار به قسمت های دیگر بدن تشخیص داده می شود.

انتهای پیام/ز

نوشته مصرف سیگار شانس ابتلا به سرطان مثانه را ۶ برابر می کند/مردان بیش از زنان به سرطان مثانه مبتلا می شوند اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: