به گزارش مرآت، آیدین دمهنیان روز شنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: آب ذخیره شده پشت سد شهید شاهچراغی دامغان از ۱۵.۸ میلیون متر مکعب در سال گذشته به ۶ .۱۳ میلیون متر مکعب در سالجاری کاهش یافته است.

وی گفت که آب ذخیره شده در مخزن سد شهید شاهچراغی دامغان امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۱ درصد کاهش یافت.
وی ادامه داد: آب ذخیره سد مجن  نیز از ۲.۸ میلیون مترمکعب در سال گذشته به ۲.۵ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.
وی افزود که آب سد کالپوش نیز امسال از ۱۶.۷  میلیون مترمکعب به ۱۳.۵ میلیون مترمکعب در سالجاری کاهش یافته است.
مدیر تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان تصریح کرد: سطح منابع آبی استان در وضعیت نگران‌کننده نیست ولی مدیریت منابع آب باید بیش از پیش مورد توجه باشد.
دمهنیان خاطرنشان کرد:  بهره‌برداران با مدیریت در مصرف آب از منابع آبی در گذر از  تنش آبی در تابستان بیش از پیش کمک کنند.
وی با اشاره به اینکه وضعیت حبله رود در گرمسار  وخیم‌تر از سایر منابع آبی استان سمنان است، افزود: کاهش بارندگی و کاهش چشمگیر بارش برف مهمترین حامل کاهش آورد رودخانه حبله‌رود است.
دمهنیان یادآور شد: میزان آب حبله رود در سالجاری  ۱.۵ متر مکعب در ثانیه است که این میزان نصف آورد آب این رودخانه در سال گذشته است.

مدیر تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان با بیان اینکه امسال در استان خشکسالی ۴۰ روز زودتر به سیستم آبی تاثیرگذاشته است، افزود: بهره برداران و کشاورزان پایین‌دست و شهروندان باید مصرف آب را به منظور عبور از تنش آبی در تابستان امسال مدیریت کنند.

به گزارش مرآت، میانگین بارش استان سمنان از ابتدای سال آبی تا کنون(مهر ۱۴۰۰ تا پایان خرداد ۱۴۰۱)  نسبت به مدت مشابه در بلندمدت ۴۹ درصد کاهش یافت.

انتهای پیام/ منبع ایرنا

نوشته آب ذخیره پشت هر سه سد استان سمنان امسال کاهش یافت اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: