به گزارش مرآت،  ماندن روستائیان در محل سکونتشان امری مهم است ولی باید برای ماندگاری آن‌ها چه باید کرد؟

ایجاد امکانات و زیرساخت‌های لازم برای رفاه روستائیان و رفع مشکلات آنان و همچنین توجه به توسعه روستاها را می‌توان گامی مهم برای جلوگیری مهاجرت برشمرد و در این میان مسئولان در دستگاه‌های مختلف نقش بسیاری مهمی دارند.

توجه به زیرساخت‌های ارتباطی که این روزها در هر جامعه‌ای بسیار حائز اهمیت است باید در روستاها و حتی در روستاهای دورافتاده نیز مدنظر قرار گیرد.

گازرسانی، آب‌رسانی و سایر نیازهای اهالی روستا باید به‌گونه‌ای فراهم باشد تا این ساکنان نخستین زیستگاه‌های انسانی در محل زندگی‌شان بمانند و به تولید بپردازند.

استان سمنان در ایجاد برخی از زیرساخت‌ها مانند گازرسانی به روستاها مطلوب عمل کرده است و در حال حاضر ۲۹۵ روستای استان سمنان از نعمت گاز طبیعی برخوردار است و ضریب نفوذ گاز در روستاهای استان به ۹۱ درصد می‌رسد.

توجه به ایجاد زیرساخت‌های ارتباطی در روستاها نیز یک ضرورت انکارناپذیر است و دسترسی روستائیان به اینترنت‌های پرسرعت باید موردتوجه قرار گیرد.

روستائیان نیز برای بسیاری از کارهای خود نیاز به اینترنت دارند که به علت دوری از شهر بهتر است برای آن‌ها این زیرساخت‌ها ایجاد شود اما این روند در برخی از روستاها به‌کندی در حال انجام است و باید به آن توجه ویژه شود.

اما نظر استاندار سمنان درباره روستاهای استان سمنان و راهکار جلوگیری از مهاجرت از این زیستگاه‌ها چیست؟

استاندار سمنان گفت: مهاجرت از روستا یک آسیب جدی است و ما باید با ایجاد زیرساخت‌های مختلف مانع مهاجرت از روستاها شویم.

سید محمدرضا هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت: ایجاد فرصت‌های شغلی جدید برای روستائیان می‌تواند گامی مهم برای جلوگیری از مهاجرت آن‌ها باشد.

وی با بیان اینکه صنعت گردشگری و توریسم یک صنعت بسیار مهم و زودبازده و درآمدزا است افزود: باید از ظرفیت گردشگری برای ایجاد اشتغال در روستاها استفاده کرد.

استاندار سمنان تصریح کرد: متأسفانه امروز روستاها تبدیل به خوش‌نشین شده است در صورتی که روستاها باید محل تولید ثروت و پول باشد اما در حال حاضر برعکس شده است.

هاشمی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری موجود در سراسر استان سمنان و به‌ویژه در روستاها گفت: باید در روستاهای استان سمنان به‌طور ویژه در حوزه گردشگری کار صورت گیرد و پتانسیل‌ها آن‌ها به‌خوبی معرفی شود.

بومگردی، صنایع‌دستی و رونق بازی‌های بومی و محلی راهی برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان است

استاندار سمنان افزود: بومگردی، صنایع‌دستی و رونق بازی‌های بومی و محلی راهی برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان است.

هاشمی گفت: باید از ظرفیت ۱۵ میلیون زائر عبوری از محورهای این استان برای رونق گردشگری بهره گرفت.

وی خاطرنشان کرد: باید در روستاها با ایجاد اقامتگاه‌های بومگردی زمینه برای اشتغال جدید فراهم شود و این گامی مهم برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان است.

عالی‌ترین مقام اجرائی دولت در استان سمنان با اشاره به اقدامات انجام شده برای توسعه رونق گردشگری در این استان گفت: تعداد بوم گردی‌های استان سمنان از ۹۱ به ۱۵۴ بومگردی رسیده است و این ظرفیتی بزرگ برای ایجاد فرصت‌های شغلی به‌ویژه در روستاها است.

به هر روی باید توجه داشت کهتوسعه زیرساخت‌ها در روستاها می‌تواند زندگی در آن را برای ساکنانش تسهیل کرده و روند مهاجرت از آن را کند یا حتی متوقف کند.

ایجاد بوم گردی‌ها در روستاها را می‌توان تنها یک مثال برای ایجاد اشتغال روستائیان دانست. دستگاه‌های مختلف با توجه به نوع مأموریت خود می‌توانند هر کدام گامی مهم در این راستا بردارند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

نوشته راهکار استاندار سمنان برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان چیست؟ اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: