به گزارش مرآت، سهامداران در سال ۱۴۰۰ به دلیل اعتمادهای از دست رفته نسبت به بازار سرمایه و ترس از دست دادن سرمایه های خود در این بازار، دیگر تمایل چندانی برای ورود به بازار سهام و نیز سرمایه‌گذاری در این بازار نداشتند.

ارزش معاملات در آن زمان و نیز آمارهای ارائه شده از سوی شرکت سپرده‌گذاری در زمینه احراز هویت سهامداران در سجام؛ گواه از بدبینی سرمایه‌گذاران نسبت به بازار سهام و نیز جایگزین کردن دیگر بازارهای موازی برای سرمایه‌گذاری بود.

معاملات بورس بعد از گذر از دوران هیجان که طی ۲ سال گذشته تحت تاثیر اقدامات اشتباه دولت سابق وارد مدار نوسانی شده بود، از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم رنگ آرامش را به خود دید و به دنبال تصمیم‌گیری‌های درست این دولت تا حدودی نوسانات کاذب در این بازار فروکش کرد.

مسوولان حاضر در دولت فعلی از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ و از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم از هیچ تلاشی برای تغییر نگاه سرمایه گذاران به بازار سرمایه دریغ نکردند و طی این مدت کوتاه حسن‌نیت و نگاه متفاوت خود به بازار سرمایه را در مقایسه با دولت دوازدهم از طریق انجام اقدامات مختلف مانند حذف قیمت‌گذاری دستوری نشان داد.

ابتدا اثر مثبت اقدامات انجام شده از سوی دولت سیزدهم بر روی تابلوی معاملات بورس نشان داده نشد و چندان توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب نکرد، اما به‌مرور و از اسفندماه گذشته انعکاس تصمیمات درست مسوولان دولتی بر بازار نمایان شد و شاهد بازگشت صعودی دوباره به معاملات بازار سرمایه بودیم.

به‌مرور و به دنبال تصمیمات مثبت اتخاذ شده از سوی دولت سیزدهم، نگاه سهامداران به این بازار تغییر کرد و بار دیگر با ورود سرمایه‌های خود به  بازار سرمایه، این بازار را به‌عنوان مکان نخست سرمایه‌گذاری‌ها انتخاب کردند.

طبق ایجاد چنین روندی در بازار، آمار ارائه شده از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه حاکی از اتمام دوران بدبینی نسبت به بازار و بازگشت روزهای خوش به بازار سرمایه است.

طبق این گزارش منتشر شده، احراز هویت توسط سهامداران در سامانه (سجام) در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ با رشد ۶۳ درصدی همراه بود و تعداد سهامداران در احراز هویت از ۲۰۵ هزار نفر سهامدار عبور کرده است.

بر اساس اطلاعات گزارش ماهانه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در خصوص اردیبهشت‌ماه امسال، تعداد ۳۰۳ هزار و ۳۷ ثبت‌نام از سوی سرمایه‌گذاران حاضر در بازار سرمایه در سامانه «سجام» صورت‌گرفته که در مقایسه با اولین ماه سال جاری  با رشدی بیش از ۱۰۰ درصدی (معادل ۱۵۱ هزار نفر) و تعداد احراز هویت شده‌ها نیز با عبور از ۲۰۵ هزار سهامدار در این ماه به ۲۰۵ هزار و ۱۶۲ مورد رسیده که در مقایسه با فروردین‌ماه سال جاری  با رشدی بیش از ۶۳ درصدی (معادل ۷۹ هزار نفر) مواجه شده است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام

نوشته اقبال دوباره به بورس با رشد ۱۰۰ درصدی ثبت‌نام در سجام/ اقدامات دولت سیزدهم اعتماد از دست‌رفته را بازگرداند اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: