به گزارش مرآت، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان عصر روز جمعه در خصوص آخرین تحولات مربوط به گفت‌وگوهای وین برای لغو تحریم‌ها و مهمترین تحولات بین‌المللی از جمله بحران اوکراین به صورت تلفنی با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت‌وگو و رایزنی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‌وگو، با اشاره به سفر اخیر انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، اظهار داشت: در سفر ایشان ابتکاراتی مورد بررسی قرار گرفته است.

امیرعبداللهیان با اشاره به جدی بودن جمهوری اسلامی ایران در توافق قوی و پایدار گفت: تهران حسن نیت و اراده لازم را برای رسیدن به یک توافق داراست.

وزیر امور خارجه کشورمان در همین راستا از تلاش‌های سازنده جوزب بورل و انریکه مورا تشکر کرد.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به بحران اوکراین اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره تأکید کرده است که مخالف کاربرد جنگ از جمله در اوکراین است.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر این که ایران هیچگاه استاندارد دوگانه در قبال بحران یمن، افغانستان، اوکراین و مانند این‌ها اتخاذ نکرده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران هر دو طرف درگیری را در کیف و مسکو به گفت‌وگو و پایان دادن به جنگ دعوت می‌کند و راه حل برون رفت از این بحران را تمرکز بر دیپلماسی و گفت‌وگو می‌داند.

امیر عبداللهیان با اشاره به گفت‌وگوهای خود با وزرای خارجه روسیه و اوکراین در ماه‌های اخیر، از آمادگی کشورمان برای حمایت از صلح و امنیت و میانجیگری خبر داد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفت‌وگو ضمن تاکید بر ابتکارات مطرح شده از سوی جمهوری اسلامی ایران در طول مذاکرات وین، گفت: ما اکنون در مسیر جدید تداوم گفت‌وگو و تمرکز بر راه حل‌ها قرار داریم.

بورل افزود: ما مصمم هستیم در تماس مستمر بین تهران و واشنگتن بمنظور نزدیک کردن دیدگاه‌ها به تلاش خود ادامه دهیم.

جوزب بورل گفت: در رسیدن به نتیجه خوب امیدوار هستم.

بورل همچنین از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل بحران اوکراین تقدیر کرد و تلاش‌های ایران برای دعوت طرفین به گفت‌وگو و پیشنهاد آتش بس را ناشی از حسن نیت جمهوری اسلامی ایران دانست.

وی تأکید کرد: متاسفانه طرفین یکدیگر را به نداشتن اراده برای گفت‌وگو متهم می کنند و در چنین شرایطی رسیدن به صلح دشوار خواهد بود.

منبع: ایرنا

انتهای پیام

نوشته تهران حسن نیت و اراده لازم برای رسیدن به توافق را دارد اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: