به گزارش مرآت؛ حجت‌الاسلام عباس امینی امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی شاهرود در نشست شورای فرهنگ عمومی شاهرود در دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان با اشاره به گرامیداشت هفته وحدت افزود: وحدت بین اهل شیعه و سنی همواره توسط عالمان بزرگ اسلام از جمله آیت‌الله بروجردی مورد تاکید بوده است که این امر […]

زیرساخت‌های وحدت ملی را نهادینه کنند - مسوولان زیرساخت‌های وحدت ملی را نهادینه کنند


به گزارش مرآت؛ حجت‌الاسلام عباس امینی امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی شاهرود در نشست شورای فرهنگ عمومی شاهرود در دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان با اشاره به گرامیداشت هفته وحدت افزود: وحدت بین اهل شیعه و سنی همواره توسط عالمان بزرگ اسلام از جمله آیت‌الله بروجردی مورد تاکید بوده است که این امر نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

وی به اغتشاشات اخیر اشاره و اضافه کرد: چرا ما یک عده افراد کوچک را در کشور بزرگ کردیم تا گروه مرجع و زبان دشمن شوند.

رییس شورای فرهنگ عمومی شاهرود با بیان اینکه اظهار نظر هر فرد به اندازه خودش قابل پذیرش باشد، تصریح کرد: باید مراقبت کرد هر فرد به اندازه، توان، ظرفیت و تخصص بزرگ شود.

وی ادامه داد: باید با برنامه‌ریزی لازم تاثیرپذیری جوانان و نوجوانان از افراد نخبه و درست جامعه شکل گیرد.

حجت‌الاسلام امینی به پیشنهاد رییس جمهور مبنی بر راه‌اندازی نشست‌های انتقادی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: نقدهای منصفانه دانشجویان می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات کشور باشد.

وی برگزاری نشست‌های انتقادی در نمازجمعه، مسجدها و حوزه‌های علمیه را ضروری خواند و افزود: برای جلوگیری از سوء استفاده دشمنان باید این محافل شکل گیرد.

به گفته وی، آشوب، بلوا، فتنه و هدف قرار دادن امنیت کشور از اهداف دشمن در اغتشاشات اخیر بود.

امام جمعه شاهرود با بیان اینکه تا زمانی که در مواضع خود هستیم فتنه و فتنه‌گری خواهد بود، ابراز داشت: باید آسیب‌های اغتشاشات اخیر را بررسی و در بخش فرهنگی برای پیشگیری از فتنه‌های بعدی راهکار ارایه کرد.

وی به پیاده‌روی پنج میلیونی زائران ایرانی در اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: پیاده‌روی اربعین و برپایی موکب‌ها  نشانه فرهنگ والای یک ملت است.

امینی با بیان اینکه باید نقاط قوت فرهنگ عمومی تقویت و نقاط ضعف پوشانده شود، افزود: شورای فرهنگ عمومی در روش تحصیل و تذهیب آموزشگاه‌ها از جمله آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد.

امام جمعه شاهرود با یادآوری روایتی از امام حسن عسکری (ع) گفت: مومنان نگران روزی خود نباشند، روزی آنان را خداوند متعال تعهد کرده است.

وی ادامه داد: نهادها و دستگاه‌های اجرایی باید برنامه ورزش همگانی در مجموعه‌های خود را در دستور کار قرار دهند.

پیگیری مصوبات نشست‌های قبل، اعلام بیانیه هنرمندان شاهرود در خصوص جداکردن صف خود از اغتشاشگران، بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، هفته وحدت، دهه امامت و ولایت و موضوع بیماری‌های غیرواگیر از جمله موارد مطرح شده در نشست شورای فرهنگ عمومی شاهرود بود.

شورای فرهنگ عمومی به منظور سیاست‌گذاری، هدایت و نظارت فرهنگ عمومی کشور زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده و پیگیری منویات مقام معظم رهبری در حوزه مسائل فرهنگ عمومی کشور برای یافتن زمینه­ های تحقق و اجرایی شدن آنها ، بررسی و تجزیه و تحلیل شرایط و جریانات فرهنگی کشور و سنجش نظام فرهنگی جامعه به منظور تعیین نقاط قوت و ضعف آن و ارائه راه حل­ های مناسب و بررسی و تجزیه و تحلیل و رصد جریانات فرهنگی جهان و تبیین تاثیر کانون­ها و ابزارهای مهم در این زمینه و تعیین میزان تاثیر آن بر فرهنگ عمومی کشور و ارایه پیشنهادهای لازم و گزارش تحلیلی جامع به شورای عالی انقلاب فرهنگی برخی از وظایف آنست.

همچنین برنامه‌ریزی و هدایت فرهنگ عمومی به منظور تحقق اهداف و اجرای سیاست‌های فرهنگی کشور مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، برنامه ریزی برای هماهنگ سازی کوشش‌های فرهنگی و هنری و تبلیغی در سازمان‌ها و مراکز رسمی، فرهنگی و هنری در جهت اعتلای فرهنگ و هنر و بهبود کیفیت آنها از دیگر وظایف این شورا است.

انتهای پیام/منبع