به گزارش مرآت؛ گذرنامه‌ها تمدید می‌شود یا نه ؟» سوال تعداد زیادی از عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) است؛ به خصوص که تا رسیدن به روز اربعین کمتر از ۳۰ روز باقیمانده و در روزهای پیش رو آنهایی که قصد شرکت در این اجتماع بزرگ میلیونی را دارند باید بار سفر بسته و عازم کربلا شوند.

و اما مهمترین مسأله این روزهای زوار اربعین حسینی موضوع «گذرنامه» است؛ چه برای آنهایی که برای اولین بار برای صدور آن اقدام می‌کنند و چه برای آنهایی که گذرنامه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های‌شان منقضی شده و چه افرادی که از اعتبار گذرنامه‌های‌ آنها کمتر از ۶ ماه فرصت باقیمانده است.

مرور اخباری که این روزها در رسانه ها و فضای مجازی منتشر و منعکس می شود حاکی از تلاش مسوولان برای تسهیل در تردد زوار اربعین حسینی (ع) است.

افزایش اعتبار گذرنامه زائران کربلا  مهمترین خبر این روزها بوده است که از جمله آن می توان به اظهارات «صادق خلیلیان استاندار خوزستان» مبنی بر تمدید گذرنامه‌های فاقد اعتبار در مرزها اشاره کرد؛ یا سخنان « سید مجید میر احمدی معاون وزیر کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین» که در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی اعلام کرد که بر اساس آخرین هماهنگی که با وزارت کشور عراق صورت گرفت، بنا شد گذرنامه هایی که کمتر از شش ماه اعتبار دارند و یا حتی فاقد اعتبار هستند با تمهیداتی که اتخاذ شده توسط پلیس گذرنامه فراجا در «مرز» به مدت ۶ ماه تمدید می شود و زائران می توانند بدون نگرانی در مرز گذرنامه خود را تمدید کنند.

و همچنین اظهارات « سردار حسین اشتری فرمانده کل انتظامی کشور»که در خصوص اعتبار گذرنامه های زائران اربعین، اعلام کرد که طبق توافق با پلیس عراق مقرر شده تا گذرنامه‌هایی‌ که تاریخ آن‌ها به اتمام رسیده با مهر تمدید پلیس  برای تردد زائران اعم از زمینی، هوایی و دریایی میسر باشد.

حال با توجه به اظهارات مسوولان و رایزنی با طرف عراقی، مخاطبان این سردرگمی را داشته که نحوه تمدید گذرنامه‌های منقضی به چه صورت بوده و در کدام مرزها این اقدام صورت می گیرد.

سوالات و پرسش‌های زوار اربعین حسینی ( ع) و مخاطبان خبرگزاری فارس ما را بر آن داشت تا جزییات بیشتر تمدید گذرنامه را از رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه انتظامی کشور جویا شویم.

برای تمدید گذرنامه منتظر پاسخ طرف عراقی هستیم/ تمدید گذرنامه در مرز نداریم

سردار علی ذوالقدری رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه انتظامی کل کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در خصوص آخرین جزئیات تمدید و اعتبار گذرنامه برای خروج از کشور و شرکت در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی (ع) اظهار داشت: طی مذاکرات اولیه مسوولان ایرانی با طرف عراقی این مساله عنوان شد که برای گذرنامه های منقضی یا دارای اعتبار زیر ۶ ماه تمدید صورت پذیرد که در صورت نهایی شدن و اعلام رسمی از سوی مقامات عراقی زائرین جهت تمدید شش ماهه به ادارات مهاجرت و گذرنامه سراسر کشور مراجعه کرده و پس از ثبت اطلاعات آنها در سامانه با درج مهر فیزیکی در گذرنامه اعتبار جدید لحاظ می شود.

وی افزود: این تمدید صرفاً برای ایام اربعین بوده و به صورت «رایگان» انجام می شود.

سردار ذوالقدری در پاسخ به این که آیا امکان تمدید گذرنامه در نقاط مرزی مهیا است یا خیر؛ خاطرنشان کرد:  امکان‌ و ابزار تمدید اعتبار گذرنامه در مرزها فراهم نیست و زائرین برای جلوگیری از معطلی حتماً در ادارات گذرنامه مراکز استان‌ها نسبت به تمدید اعتبار گذرنامه اقدام کنند.

فارس

انتهای پیام/

نوشته آخرین اخبار از اعتبار گذرنامه زوار اربعین حسینی(ع)/ پلیس: امکان تمدید گذرنامه در مرز فراهم نیست اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: