به گزارش مرات؛ ایران اسلامی دارای قومیت ها و فرهنگ های فراوانی بوده که در جای جای این سرزمین پهناور با همدلی و اتحاد در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

زنان و مردان ایران زمین که از فرهنگ و تمدن کهن بر خوردار هستند در هر نقطه از کشور عزیزمان از شمال گرفته تا شرق، غرب و جنوب با توجه به موقعیت های اقلیمی و جغرافیایی دارای آداب و رسوم و پوشش خاص هستند.

کرد، لر، ترک، بندری و… پوشش های های بومی، سنتی و اسلامی جذابی دارند که با نوع پوشش آنها می توان تشخیص داد در کدام نقطه جغرافیایی از کشورمان زندگی می کنند.

در جنوبی ترین نقطه ایران زنان و مردان دریا دل هرمزگانی دارای پوشش سنتی خاصی هستند که با ترکیبی از رنگ های شاد از جمله قرمز، آبی، زرد، نارنجی و…. به وجود می آید.

پوشش زنان بندری تلفیقی از هنر دست زنان این خطه با استفاده از ذوق هنری بوده که نقش و نگارهای خاص بر روی پارچه ها بسته می شود.

پوشش بانوان بندری تنها به نوعی تن پوش خلاصه نمی شود بلکه از روسری و چادر گرفته تا پیراهن و شلوار آن همگی با ذوق زنان این خطه از جنوب طوری تولید می شود که مغایرتی با پوشش اسلامی نداشته باشد.

پوشش در دین مبین اسلام پوشاندن تمام بدن به جز گردی صورت و دست ها از مچ بوده این پوشش در لباس کامل بانوان بندری نمود پیدا کرده و بانوان ساحل نشین بندری از شلوار بندری با پاچه های تنگ برای اینکه بالا نرود و لباس های بلند و کوتاه، روسری مخصوص که به آن جلبیل گفته می شود و چادر استفاده می کنند.

در قدیم بانوان بندری برای اینکه نامحرم صورت آنها را نبیند از نوعی نقاب به عنوان برقع استفاده می کردند؛ که با توجه به سن، مجرد و یا متاهل بودن با یکدیگر متفاوت بود؛ امروزه نیز در برخی از شهرها و روستاهای هرمزگان همچنان مورد استفاده قرار میگیرد.

پوشش زنان جنوب با دارا بودن نقش و نگارهای خاص، زیبا و منحصر به فرد و همتراز بودن با پوششی که در دین مبین اسلام به آن سفارش شده قابلیت معرفی آن به عنوان پوششی کامل به سراسر دنیا را دارد.

اگر چه امروزه زنان کشورهای حاشیه خلیج فارس مشتری های پر و پا قرص لباس های بندری هستند؛ اما می توان از آن به عنوان پوشش کامل به سراسر جهان معرفی کرد.

پیراهن، شلوار، چادر و روسری های سنتی زنان هرمزگانی نه تنها با گذشت زمان از یادها نرفته بلکه همچنان مورد استقبال بانوان بندری قرار دارد و روز به روز به نقش و نگارهای آن افزوده می شود و با مرور زمان به روزتر می شود.

در دولت قبل وعد و وعیدهای فراوانی مبنی بر معرفی پوشش زنان هرمزگانی به عنوان پوششی کامل و اسلامی به سراسر کشور داده شد اما وارد مرحله اجرا نشد اما در دولت کنونی که به دولت وعده های صادق شهرت دارد امید است به پوشش اصیل زنان بندری در سطح ملی نگاه شود و ضمن حمایت از آن به معرفی آن به سراسر کشور نیز پرداخته شود.

لباس های محلی بانوان هرمزگانی می تواند الگوی حجاب در کشور باشد

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در سفری که به استان هرمزگان داشتند با تاکید بر اینکه در  مسئله حجاب و عفاف بانوان هرمزگانی پیشگام و سردمدار هستند، گفت: لباس های محلی بانوان هرمزگانی می تواند الگوی حجاب در کشور باشد.

امید است نگاه ویژه معاون رییس جمهور به لباس های سنتی هرمزگانی ها در سطح کشوری نمود پیدا کند و پوشش بانوان هرمزگانی در سطح ملی به آن نگاه شود.

بانوان هرمزگانی هرگز میراث گرانقدر فاطمی را زمین نخواهند گذاشت

حجت الاسلام والمسلمین اسماعیل نیا، امام جمعه شهرستان بندرلنگه اظهار کرد: عفاف و حجاب کارکردها، آثار و برکات فردی، خانوادگی و اجتماعی بسیار دارد که مهمترین آن آرامش بخشی است.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان هرمزگان در ادامه افزود: امنیت و آرامش روحی و روانی هدیه حجاب است به فرد و جامعه اوست.

اسماعیل نیا در پایان تصریح کرد: دشمنان به دنبال تبدیل ایران به اندلس هستند، اما بانوان هرمزگانی هرگز میراث گرانقدر فاطمی را زمین نخواهند گذاشت.

زن در سنگر حجاب خود از تیر نگاههای زهرآلود و سخنان آزاردهنده مصون می ماند

خانم سالاری، کارشناس خانواده اظهار کرد: پوشش دینی پیام عفت، شخصیت و خداترسی زن مسلمان است و مردان جامعه نه تنها به چنین بانوئی چشم طمع نخواهند برد و پاکی و نجابت او را می ستایند و از طرفی بدن و زیبائی های او در سایه حجابی که دارد از چشم نامحرمان پوشیده خواهد بود.

کارشناس خانواده هرمزگانی عنوان کرد:  زن در سنگر حجاب خود از تیر نگاههای زهرآلود و سخنان آزاردهنده و برخوردهای اراذل جامعه مصون خواهد بود و آرامش و امنیت درونی او برقرار خواهد شد.

سالاری مطرح کرد: حجاب و پوشش دینی نگهبان زن از نگاه های آلوده و آسیب های احتمالی است که به زن آرامش و مصونیت می بخشد و هر چه این پوشش کامل تر گردد، درصد امنیت و حفاظت آن بالاتر می رود. برعکس آنچه مخالفین حجاب خرده گیری می کنند، حجاب موجب فلج کردن نیمی از افراد اجتماع نیست حکم اسلام در مورد حجاب، مانع هیچ گونه فعالیت اجتماعی یا اقتصادی نیست آنچه موجب فلج کردن نیروی اجتماع است‌بی حجابی و ترویج روابط آزاد جنسی و آلوده کردن محیط کار به لذت جویی های شهوانی است.

انتهای پیام/

نوشته پوشش بانوان جنوب؛ تلفیقی از هنر و نقش و نگارها/ ساختار کامل البسه بندری قابلیت ترویج جهانی دارد اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: