به گزارش مرات، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا بامداد سه‌شنبه در واکنش به تیراندازی مرگبار در مراسم روز استقلال در شیکاگو، بار دیگر وعده‌های عملی‌نشده برای مقابله با خشونت مسلحانه را تکرار کرد.

بایدن طی بیانیه‌ای ضمن ابراز شوکه‌شدن از این حادثه، گفت: «از خشونت بی‌معنای مسلحانه که در این روز استقلال، جامعه آمریکایی را دوباره غمگین کرده است، شوکه شده‌ایم. مثل همیشه از اولین امدادگران و مجریان قانون در صحنه سپاسگزاریم».

در این بیانیه توسط کاخ سفید منتشر شد، آمده است: «من با فرماندار پریتزکر و شهردار روترینگ صحبت کرده‌ام و حمایت کامل دولت فدرال را از جوامع آنها ارائه کرده‌ام. من همچنین از مجریان قانون فدرال خواستم تا در جستجوی فوری تیرانداز که در حال حاضر آزاد است، کمک کنند».

رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت: «اعضای جامعه باید از توصیه‌های مقامات در محل پیروی کنند، و من از نزدیک با اطلاعات بیشتر در مورد کسانی که جانشان را از دست داده‌اند، پیگیری خواهم کرد و برای کسانی که با جراحات شدید در بیمارستان هستند دعا می‌کنم».

بایدن در پایان افزود: «من اخیراً اولین قانون اصلاحات تسلیحات را با حمایت دو حزب پس از گذشت تقریباً سی سال از شروع قانون امضا کردم، که شامل اقداماتی است که جان انسان ها را نجات می‌دهد. اما کارهای خیلی بیشتری برای انجام‌دادن وجود دارد و من از مبارزه با اپیدمی خشونت مسلحانه دست نمی‌کشم».

شامگاه دوشنبه بود که تیراندازی یک فرد مسلح به سمت جمعیت حاضر در مراسم روز استقلال آمریکا در شیکاگو، ۶ کشته و ۲۴ زخمی برجای گذاشت. (جزئیات بیشتر)

مقایسه آمارهای خشونت با سلاح میان آمریکا و کشورهای دیگر جهان ایالات متحده را کشوری کاملاً استثنایی نشان می‌دهد. در این کشور نرخ وقوع تیراندازی‌های خشونت‌بار از هر کشور دیگر در دنیا بیشتر است؛ با آنکه آمریکا حدود ۵ درصد از جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند نزدیک به ۳۱ درصد از کسانی که مرتکب کشتارهای جمعی با سلاح می‌شوند را در خود جای داده است.

با توجه آزاد بودن حمل سلاح در ایالات متحده آمریکا، روزانه خشونت‌های مرتبط با تیراندازی در سراسر این کشور رخ می‌دهد و تعدادی نیز در این حوادث کشته می شوند اما لابی سلاح به قدری در این کشور قدرتمند است که کنگره تاکنون اقدام ملموسی را برای محدود کردن حمل سلاح در ایالات متحده انجام نداده است.

انتهای پیام/خ

نوشته بایدن بازهم فقط وعده مقابله با تیراندازی‌های مرگبار را داد اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: