محمد ناصر رهبر مدیر بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت گفت: خوشبختانه از ابتدای سالجاری تا کنون هیچ مورد مثبتی از ابتلا به وبا در سطح مجموعه دانشگاه علوم پزشکی سمنان گزارش نشده است.

مدیر بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی سمنان در ادامه افزود: بیماری وبا تقریبا بدون علامت است بدین جهت نمونه گیری از موارد مشکوک انجام می گیرد که تاکنون موردی مثبت مشاهده نشده است.

بنا به گفته رهبر وبا یک بیماری واگیردار عفونی است و دارای دونوع کلاسیک ( فرم شدید بیماری) و التور (فرم خفیف و بدون علامت) است که بیشترین فراوانی وبا در جامعه از نوع التور است.

رهبر با اشاره به اینکه هر ساله با گرم شدن هوا شرایط برای رشد میکروب در محیط و بیمار شدن افراد فراهم می‌شود، اظهار کرد: میکروب عامل وبا، فقط در انسان بیماری ایجاد می‌کند و یک بیماری مدفوعی و دهانی است و از طریق مصرف آب و مواد غذایی آلوده به مدفوع انسان آلوده سرایت می‌کند.

بنا به گفته مدیر بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان رعایت بهداشت فردی و شستن مرتب و صحیح دست ها پس از اجابت مزاج و قبل از صرف غذا، مهم‌ ترین اصل در پیشگیری از ابتلاء به وبا است.

این مقام مسئول همچنین خاطر نشان کرد: هر چیزی که آلوده به باکتری وبا باشد آلوده کننده است، مانند شنا کردن در آب آلوده یا شستن ظروف در آب آلوده، غذاهای دریایی خام، میوه و سبزیجاتی که به طور صحیح شسته نشده‌ و یا غذاهایی که در خارج از یخچال نگهداری شده‌ وهمچنین آب چاهی که نزدیک چاه فاضلاب است، می‌توانند وبا را منتقل کند.

مدیر بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان  اذعان کرد: برخلاف تصور عوام که یخ عامل رشد میکروب نیست، باید گفت باکتری وبا در محیط یخ براحتی رشد و تکثیر می شود و باید از مصرف آن در شرایط غیر بهداشتی خودداری کرد.

انتهای پیام/

نوشته موردی از ابتلا به وبا در سمنان گزارش نشده است اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: