به گزارش خبرنگار مرآت؛ نشست‌خبری مدیران حوزه تولید و تجارت به مناسبت دهه تولید و تجارت و روز ملی صنعت و معدن در سالن شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان با حضور مدیرکل صنعت، معدن و تجارت و مدیر عامل شرکت شهرک‌ های صنعتی استان سمنان و همچنین رئیس اتاق بازرگانی استان سمنان برگزار شد.

سامانه جامع تجارت، فرصتی برای تنظیم بازار

علی تشنه‌دل مدیر کل صمت استان سمنان با بیان اینکه وزارت صمت در حال تغییر ساختار و فرآیند ها است، گفت: در دولت سیزدهم بار عمده این اصلاح به دوش وزارت صمت گذاشته شده است.

تشنه دل در ادامه افزود: سرو سامان دادن به بازار جزء اولویت ها است و تا زمانیکه بازار مدیریت نشود هیچ برنامه ریزی نمی توان انجام داد و مدیریت تولید معنایی ندارد.

این مقام مسئول سامانه جامع تجارت را بستری جهت اصلاح ساختار بازار دانست و افزود: تنظیم بازار به معنای واقعی به کمک شفافیت این سامانه محقق می شود، یعنی میزان و نحوه تولید کالاها به صورت دقیق تعیین می‌شود زیرا تاکنون هیچ آماری در زمینه نیاز و مصرف وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه در دولت جدید، اصلی ترین اقدام، اصلاح ساختار و عملکردها است افزود: سال گذشته ۱۲ هزار و ۵۰۰ بازرسی از یک هزار پرونده انجام شد در حالی که امسال از ۲۷ اردیبهشت تا پایان خرداد هفت هزار بازرسی از بیش از ۷۰۰ پرونده به عمل آمد.

تشنه دل اذعان کرد: ضرورت بازنگری در فرایند تنظیم بازار تامین تولید بوده است و این سامانه به جهت رونق گرفتن تولید و اشتغال ایجاد شده است.

این مقام مسئول بیان کرد: به عنوان کارشناس، معتقدم تا زمانی که بنیان‌های اقتصاد کلان اصلاح نشود، اقتصاد خرد دچار نوسان و نابسامانی خواهد بود.

ایجاد صنایع آب بر باید محدود شود 

علی اصغر جمعه ای ریاست اتاق بازرگانی استان سمنان نیز در این نشست با بیان اینکه متاسفانه هنوز در کشور برنامه ها و چشم اندازها اجرایی نشده است ، افزود: طرح آمایش سرزمینی هنوز اجرایی نشده در حالیکه اگر غلط هم است باید اجرایی شود و باید براساس برنامه حرکت کرد.

ریاست اتاق بازرگانی سمنان با بیان اینکه اگر سامانه جامع تجارت اجرایی نشود راه به جایی نخواهیم برد، بیان کرد: در این سامانه نیاز است که همه دستگاه ها باهم هماهنگ شوند تا بتواند اهداف مربوطه را اجرایی کرد.

وی با ابراز تاسف از وجود واحد های آلاینده در استان اظهار کرد: متاسفانه آب در شرایط بحرانی قرار دارد و  اگر واحد های آب بر ایجاد شوند بقیه واحد ها نیز تحت فشار قرار می گیرند و باید براین موضوع رسانه ها تاکید و مطالبه گری کنند.

فعالیت ۴۶ واحد دانش بنیان در شهرکهای صنعتی استان سمنان

محمدرضا باقری مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان نیز در ادامه  این نشست اذعان کرد: راه اندازی و احیای واحد های راکد و افزایش ظرفیت واحد های صنعتی از مهمترین برنامه های کاری این واحد است.

وی افزود: صدور کد گمرکی برای منطقه ویژه اقتصادی سمنان اخد شد و هفته آینده با حضور مسئولان استانی و کشوری افتتاح می‌شود.

باقری ابراز کرد: ۴۶ واحد دانش بنیان در شهرک‌های صنعتی استان سمنان وجود دارد که سه تا خارج از شهرک‌های صنعتی و ۴۳ واحد نیز داخل شهرک‌های صنعتی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان گفت: صدور جواز ساخت نیز که تا به حال نیاز به حضور فرد داشت، اکنون غیرحضوری است و حتی حضور برای این منظور ممنوع است.

باقری بیان کرد: به مناسبت دهه تولید و تجارت ۲۰ طرح آماده افتتاح در استان سمنان داریم که با حضور رئیس شهرک‌های صنعتی کشور افتتاح می‌شود و ۳۶ طرح عمرانی نیز با اعتباری بالغ بر ۴۷ میلیارد تومان در حال اجرا است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان گفت: بهار امسال ۳۸ قرارداد واگذاری زمین منعقد شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۰ درصد افزایش داشت.

باقری بیان کرد: در یک سال گذشته ۶۸۷ هکتار از اراضی صنعتی به شهرک‌های صنعتی استان سمنان اضافه شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان گفت: ۱۰ واحد صنعتی استان سمنان برای دریافت ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات و صدور ضمانت نامه معرفی شدند.

باقری بیان کرد: ۲۲۵ دوره آموزشی و ۱۱ تور صنعتی در یک سال گذشته توسط این شرکت برگزار شد.

وی افزود: برای حمایت از دانش بنیان ها، ۲۴ واحد کارگاهی کوچک با هماهنگی پارک‌های علم و فناوری دانشگاه سمنان و استان کلنگ‌زنی می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان گفت: تلاش بر این است که در آینده از گسترش صنایع آب‌بر در استان سمنان تا حد امکان جلوگیری شود.

انتهای پیام/

 

 

 

نوشته سامانه جامع تجارت، بستری برای تنظیم بازار/ احیای واحد های راکد تولیدی در دستور کار است اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: