به گزارش مرآت،

آیت‌الله رئیسی، رئیس جمهور پیش از سفر به کشور ترکمنستان برای حضور در اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر، طی سخنانی اظهار داشت: این سفر با دعوت رئیس جمهور محترم کشور دوست و برادر ما ترکمنستان و  به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خرز  انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه دریای خزر میراث و سرمایه مشترک بین کشورهای ساحلی است و بیش از ۲۷۰ میلیون جمعیت از این دریا بهره مند می شوند، افزود: ما روابط خوبی با کشورهای ساحلی دریای خزر داریم و در این اجلاس علاوه بر رژیم حقوقی  دریای خزر  و استفاده صلح آمیز از آن با هدف ارتقای امنیت در دریای خزر همکاری بین کشورها در حوزه ترانزیت و تجارت و همکاری کشورها در حفظ محیط زیست و مانع شدن برای حضور بیگانگان در دریای خزر که مورد اتفاق همه کشورهای ساحلی دریای خزر انجام می‌شود.

رئیس‌جمهور گفت:‌ علاوه بر این ما در این سفر ما گفتگوهای دو جانبه با رئیس‌جمهور ترکمنستان را در ادامه گفتگوهای قبلی با ایشان دنبال خواهیم کرد. در این چند ماه اخیر پس از مسئله کرونا و برخی موانع موجود بین روابط دو کشور، امروز هم شرایط ترانزیت بین دو کشور و هم وضعیت سوآپ گازی برقرار شده و ارتباط تجاری و اقتصادی انجام شده بین دو کشور  و سطح روابط اقتصادی بین دو کشور ارتقای قابل توجهی داشته  و امیدواریم در این سفر نیز در جهات دیگر روابط بین دو کشور گشایش ایجاد شود.

انتهای پیام/

نوشته ‌همکاری در حوزه‌ ترانزیتی و حفظ محیط زیست در نشست سران کشورهای ساحلی خزر مورد نظر است اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: