رضا صباغیان، عضو شورای اسلامی شهر سمنان در گفتگو با خبرنگار بی‌رسانه، در پاسخ به برخی پرسش‌ها پیرامون آزادسازی کاروانسرای شاه‌عباسی و اظهارات اخیر رئیس‌کل دادگستری و مدیرکل زندان‌های استان سمنان، با تأکید بر این که دادگستری و اداره‌کل زندان‌ها بزرگ‌ترین موانع بر سر راه آزادسازی کاروانسرا بوده‌اند گفت: اقدامات اداره‌کل میراث فرهنگی به عنوان متولی اصلی این اثر تاریخی، در حد حرف باقی مانده است.

صباغیان با طرح این پرسش که با کدام مجوز برای مجموعه‌ای که متولی آن اداره‌کل میراث فرهنگی است به نام اداره‌کل زندان‌ها سند صادر شده است گفت: مگر اداره‌کل زندان‌ها صاحب این کاروانسرا بوده که برای آن سند اخذ کرده است؟ من نمی‌خواهم قضاوت کنم و تنها سوال می‌کنم: آیا چون اداره‌کل زندان‌ها و اداره‌کل ثبت اسناد، هردو زیرمجموعه قوه قضائیه بوده‌اند، به خود اجازه داده‌اند که برای ملکی که متولی قانونی دارد، سند بگیرند؟

وی با درخواست از اصحاب رسانه برای بازدید از مجموعه کاروانسرا و مشاهده تخریب‌هایی که در آن صورت گرفته گفت: در باب نگهداری از این بنای میراثی، جنایت‌هایی صورت گرفته است؛ سازه‌هایی اضافه شده و خراب شده و اکنون مرمت این بنا هزینه بالایی دارد؛ با همه این تفاسیر، مدیریت شهری بی‌آن‌که وظیفه‌ای داشته باشد برای کمک به آزادسازی کاروانسرا ورود کرد.

این عضو شورای اسلامی شهر سمنان ادامه داد: بر این اساس، جلساتی با حضور مسئولان و نمایندگانِ دادگستری، اداره‌کل زندان‌ها، شورای شهر و شهرداری تشکیل و در نهایت تفاهم‌نامه‌ای منعقد شد اما وقتی اداره‌کل زندان‌ها این تفاهم‌نامه را برای امضا در اختیار مدیریت شهری قرار داد، متأسفانه مشاهده کردیم که مدیرکل زندان‌ها در ذیل محل امضاها، ۴ بندِ خلاف توافق انجام شده، به تفاهم‌نامه اضافه کرده است!

کاروانسرا را وقتی آزاد می‌کنیم که ساختمان دادگاه انقلاب را بخرید!

صباغیان با اعلام این مطلب که در بندهای اضافه‌شده، آزادسازی کاروانسرا به خرید ساختمان دادگاه انقلاب توسط شهرداری منوط شده بود گفت: من در نفس صدور سند به نام اداره‌کل زندان‌ها ان‌قلت دارم؛ اما کاروانسرا در محدوده‌ی تحت اختیار اداره‌کل زندان‌ها واقع شده و موضوع، اساسا ارتباطی با ساختمان دادگاه انقلاب پیدا نمی‌کند؛ بنابراین، این امر نشان می‌دهد که اداره‌کل زندان‌ها و دادگستری در حال مانع‌تراشی در مسیر آزادسازی کاروانسرا هستند.

وی افزود: من قضاوت نمی‌کنم اما اگر دادگستری برای اضافه کردن بندهای مذکور به تفاهم‌نامه، به اداره‌کل زندان‌ها فشار آورده باشد، مردم خود قضاوت کنند که چه کسانی با کدام خواسته‌های غیرقانونی مانع از آزادسازی کاروانسرا می‌شوند؛ مجموعه تاریخی کاروانسرا متعلق به مردم است و وضعیت فعلی آن در شأن مردم نیست و ظلم به مردم است؛ من از استاندار و معاونین ایشان درخواست می‌کنم به این مسأله ورود و آن را حل کنند.

اصحاب رسانه اظهارات رئیس‌کل دادگستری را راستی‌آزمایی کنند

عضو شورای شهر سمنان با درخواست از شهروندان برای مطالبه از دادگستری، اداره‌کل زندان‌ها و اداره‌کل میراث فرهنگی برای آزادسازی کاروانسرا گفت: پرسش‌های زیادی پیرامون ماجرای کاروانسرا وجود دارد؛ چرا از پاسخ دادن فرار می‌کنیم؟ اخیرا اصحاب رسانه از رئیس‌کل دادگستری درباره کاروانسرا پرسش کردند؛ ایشان پاسخ دادند که شهرداری به تعهدات خود عمل نکرده است؛ فارغ از این که ما باید در دادگاه عدل الهی پاسخگو باشیم، از اصحاب رسانه درخواست می‌کنم سخن ایشان را راستی‌آزمایی کنند.

صباغیان با ابراز تأسف از گروکشی‌ها در قبال آزادسازی کاروانسرا گفت: به کجا می‌رویم؟ خواسته‌ی ما چیست؟ مگر نه آن که در نظام مقدس جمهوری اسلامی هستیم؟ مگر نه آن که باید به قانون احترام بگذاریم؟ مگر نه آن که باید در برابر قانون سر خم کنیم و زانو بزنیم؟ آیا این قانون‌مداری است؟ باید اشاره کنم که نقش‌آفرینی میراث فرهنگی نیز در این زمینه بسیار ضعیف و کم‌رنگ است.

وی با درخواست از مدیرکل میراث فرهنگی مبنی بر پیگیری برای در اختیار گرفتن کاروانسرا گفت: حداقل خواسته‌ی مردم این است که پس از مدت‌ها تعلل، کاروانسرا در اختیارشان قرار بگیرد.

نوشته با کدام مجوز برای کاروانسرای شاه‌عباسی سند صادر شده است؟ اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی بی رسانه. پدیدار شد.

Shares: