به گزارش مرات، وحید جعفریان مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در نشست تخصصی بیابان به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابان زایی و خشکسالی در سالن شهید نقاشیان اداره کل منابع طبیعی استان سمنان با حضور کارشناسان و اساتید دانشگاه کویر شناسی ، مرکز تحقیقات کشاورزی سمنان، بیان کرد: افزایش پوشش گیاهی اقدامی موثر برای کنترل کانون طوفان‌های ماسه‌ای و گرد و غبار  و راهکاری مناسب برای ایجاد شرایط مواجهه با پیامدهای خشکسالی است.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری ادامه داد: گونه‌های بومی به دلیل قابلیت و ظرفیت‌های موثر در برابر خشکسالی‌، گزینه مناسبی برای حمایت و تکثیر در مناطق بیابانی است.

جعفریان با اشاره به همکاری بخش‌های تحقیقاتی و دانشگاهی برای ایجاد بقای گونه‌های گیاهی در مناطق مختلف در استفاده از گونه های بوته ای بومی تصریح کرد: با توجه به شعار روز بیابان زدایی امسال “عبور از خشکسالی با مشارکت همگانی ” مقابله با بیابان زایی با هم‌سویی،هماهنگی و هم‌افزایی و دستگاه های اجرایی و مردم برای فرار از خشکسالی ضرورت دارد.

وی بیان کرد: بیابان‌زایی یا تخریب سرزمین مقوله‌ای متفاوت از واژه بیابان است. بیابان یک ماهیت طبیعی دارد و یک اکوسیستم از اکوسیستم‌های موجود در طبیعت است که گیاهان و شرایط حیاتی خاص خود، کالاها و خدمات خاص و منحصر به  فردی را به جامعه بشری ارائه می‌دهد.

جعفریان گفت: تا کنون همکاری موثری با بخش‌های تحقیقاتی و دانشگاهی برای ایجاد بقای گونه‌های گیاهی متعددی که در مناطق مختلف وجود دارد صورت گرفته و در سیاست‌های اجرایی متنوع کردن گونه‌های گیاهی با تاکید بر گونه‌های بوته‌ای و با تاکید بر استفاده از گونه‌های بومی در دستور کار است.

وی درباره تفاوت پدیده بیابان‌زایی با بیابان افزود: بیابان‌زایی اشاره بر موضوع سوء مدیریت دارد.چرا که عرصه‌ای با قابلیت‌های بسیار به دلیل سوء مدیریت و عوامل انسانی، فاقد جلوه‌های حیاتی شده و ظاهری شبیه به یک منطقه بیابانی پیدا کرده است. این عرصه در ماهیت با اکوسیستم بیابان متفاوت است.

جعفریان ادامه داد:با توجه به اینکه ایران در منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار دارد برخی مواقع خشکسالی را با شدت بیشتری تجربه می‌کند و باید بتوانیم فرایندهای سازگاری و تاب‌آوری در مقابله با اثرات خشکسالی را تقویت کنیم که به هماهنگی بخش‌های مختلف و دستگاه‌های اجرایی مختلف نیازمند است.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری درباره پیامدهای خشکسالی افزود: یکی از پیامدهای خشکسالی افزایش گرد و غبار است که نه تنها در محدوده  ایران بلکه رخ می دهد یک ماهیت منطقه‌ای دارد و چالش‌ها و مشکلاتی را ایجاد می‌کند که می‌تواند چندین کشور را در برگیرد و راه حل های مواجهه با گرد و غبار هم حتما نیازمند مشارکت موثر چند کشور و مشارکت‌های منطقه‌ای است.

انتهای پیام/

نوشته کنترل فرسایش‌بادی با ایجاد پوشش گیاهی بومی برای کشور حیاتی است اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: