به گزارش مرآت، حجت الاسلام محمد مصدق در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه گفت: قوه قضائیه امروز با برنامه در حال حرکت است و این برنامه‌ها پشتوانه علمی دارد و در تدوین این برنامه‌ها از اساتید فن و قضات دیوان عالی کشور استفاده شده و همواره در حال ارتقا است.

وی افزود: موارد شش گانه ای که رهبری در حکم انتصاب ریاست قوه قضائیه اعلام کردند، پیش روی ماست و بر این اساس ملزم به برنامه نویسی هستیم. علاوه بر این سند تحول قضائی هم از دیگر منابع برنامه ریزی قوه قضائیه است.

مصدق با بیان اینکه حرکت جهادی با برنامه خاص از سیاست‌های قوه قضائیه است گفت: امسال برای اولین بار در حوزه معاونت اول، برنامه عملیاتی تدوین و ابلاغ کردیم و هر چند ماه یکبار ارزیابی می‌شود. در این برنامه‌ها رضایت مردم را در نظر گرفتیم.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: در این دوره مسائل قوه قضائیه را با نخبگان در میان می‌گذاریم و رئیس قوه قضائیه در مسائل مختلف این موضوعات را مطرح کرده است.
تلاش می‌کنیم قوه قضائیه در تراز را دنبال کنیم.

مصدق افزود: کشور ما امروز نیاز به امید آفرینی دارد. در قوه قضائیه همواره باید به فکر حل مشکلات مردم باشیم.

معاون اول قوه قضائیه گفت: برخی مشکلات دستگاه قضائی ربطی به قوه قضائیه ندارد به عنوان مثال پرونده‌ها جای دیگری تشکیل می‌شود.البته درست است که از وظایف دستگاه قضا پیشگیری از جرم است.

وی ادامه داد: عناوین مجرمانه در کشور زیاد داریم به عنوان مثال رانندگی بدون گواهینامه جرم است و می‌توان اینگونه مسائل را به بیرون قوه قضائیه سپرد که در این رابطه لایحه اصلاح برخی عناوین مجرمانه در حال بررسی است تا عنوان مجرمانه از برخی عناوین حذف و تخلف محسوب شوند. در این دوره مسائل قوه قضائیه را با نخبگان در میان می‌گذاریم و رئیس قوه قضائیه در مسائل مختلف این موضوعات را مطرح کرده است. تلاش می‌کنیم قوه قضائیه در تراز را دنبال کنیم.

مصدق افزود: کشور ما امروز نیاز به امید آفرینی دارد. در قوه قضائیه همواره باید به فکر حل مشکلات مردم باشیم.

معاون اول قوه قضائیه گفت: برخی مشکلات دستگاه قضائی ربطی به قوه قضائیه ندارد به عنوان مثال پرونده‌ها جای دیگری تشکیل می‌شود.البته درست است که از وظایف دستگاه قضا پیشگیری از جرم است.

وی ادامه داد: عناوین مجرمانه در کشور زیاد داریم به عنوان مثال رانندگی بدون گواهینامه جرم است و می‌توان اینگونه مسائل را به بیرون قوه قضائیه سپرد که در این رابطه لایحه اصلاح برخی عناوین مجرمانه در حال بررسی است تا عنوان مجرمانه از برخی عناوین حذف و تخلف محسوب شوند.

وی از تدوین برخی سامانه‌های قضائی اشاره کرد و گفت: برخی افراد مقابل دادگاه‌ها شهادت فروشی می‌کنند و نطر بنده برخی افراد شهادت را شغل خود قرار دادند در این رابطه سامانه‌ای جهت اعتبار سنجی شهود تدوین کرده است.

وی در خصوص کاهش جمعیت کیفری گفت: رویکرد این است که قضات در این راستا حرکت کنند و تا جایی که می‌شود به حبس رأی ندهند. امروز نیاز جدی داریم که سیاست جنایی ما مشخص شود. تا کنون سیاست جنایی مشخصی نداریم. در خصوص برخی جرایم آیا نمی‌توان مجازاتی جایگزین حبس صادر کرد؟ مجازات جایگزین حبس بیشتر مربوط به جرایم عمدی است. البته حدود ۶ درصد کاهش ورودی زندان داشتیم.

وی افزود: موضوع صلح و سازش را با صورت جدی در برنامه خود قرار دادیم، افراد در سال گذشته ۷۶۳ مورد از قصاص رهایی پیدا کردند.

مصدق در خصوص احکام مجتمع ویژه مفاسد اقتصادی گفت: ۱۵۰ میلیارد تومان جزای نقدی و بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد ریال رد مال داشتیم .۲۷۹ مورد به شعب ویژه اخلالگران ارجاع شده است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد اقدامات در خصوص هوشمند سازی قوه قضائیه و بودجه نویسی این قوه گفت: بر اساس گزارشی که در دسترس است ۲۷ عنوان از استعلاماتی که قضات به آن نیازمند هستند از طریق سامانه‌های مختلف انجام می‌شود.

وی ادامه داد: اخیراً مرکز فناوری قوه قضائیه به ایجاد پنجره واحدی اقدام کرده است که در آن همه قسمت‌های مختلف قوه قضائیه و حتی خارج از دستگاه قضا می‌توانند از آن استفاده کنند. این پنجره واحد برای مردم تعریف شده است تا دسترسی آسان داشته باشند و موضوعات خود را با استفاده از آن بر طرف کنند.

وی تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۲۵ هزار دادگاه الکترونیک و غیر حضوری برگزار شد و در سال ۱۴۰۱ در هر ماه حدود ۲۵ هزار جلسه دادگاه به صورت الکترونیک با سامانه‌ها برگزار شده است. همچنین حدود ۳۰۵ هزار جلسه دادرسی زندانیان در سال ۱۴۰۰ به صورت الکترونیک برگزار شده است. زندانیان نیز ۶۹ هزار ملاقات را از طریق این سامانه انجام داده اند.

وی در ادامه و در خصوص برنامه‌های هفته قوه قضائیه گفت: اول تیرماه مراسم تجدید میثاق با امام راحل داریم. ساعت ۲۲ اول تیر ماه هم مصاحبه تلویزیونی رئیس قوه قضائیه خواهد بود.

وی افزود: مراسم تکریم ریاست قوه قضائیه از خانواده کارکنان دستگاه قضائی هم برگزار می‌شود. دیدار با خانواده ایثارگران و شهدا روز پنجشنبه انجام می‌شود. سخنرانی رؤسای دادگستری‌ها پیش از خطبه‌ها هم جمعه برگزار می‌شود.

مصدق تصریح کرد: رئیس قوه قضائیه با تولید کنندگان و مدیران شرکت‌های دانش بنیان دیدار خواهد داشت. دومین نشست مشترک قوه قضائیه با مجلس هم برگزار می‌شود.

مصدق درباره بودجه قوه قضائیه گفت: نمی دانم چه بگویم گریه کنم یا حرف بزنم‌. نمی دانم با مجلس چگونه صحبت کنیم که باور کنند واقعاً نیازمندیم و بودجه قوه قضائیه بسیار پایین دیده شده و کف بسیار پایین است. یکبار یک حرکت جهادی این مجلس انقلابی انجام دهد و کف بودجه قوه قضائیه را بررسی کند و پیشنهاد کردیم ما مثل نصف فلان سازمان باشیم.

وی افزود: در سال گذشته طرح تسری تصویب نشد و دولت کمک کرده و ریاست قوه قضائیه دغدغه داشتند و مشکل حل شد. اگر شما بدانید که ریاست قوه نسبت به وضعیت معیشت چقدر اهمیت می‌دهد به هیچ وجه نگران این موضوع نمی‌شوید. در همه این موارد ایشان همه کار را انجام دادند تا مشکل حل شود و مذاکراتی با دولت داشتیم تا ببینیم وضعیت دوستان چه می‌شود. قوه قضائیه را با این بودجه‌ای که تصویب شده، نمی‌شود مدیریت کرد و مدیریت سخت است و دلم به حال آقای محسنی اژه ای می سوزد و گاهی برخی همکاران که اقلیت هستند در برخی گروه‌ها مطرح می‌کنند که ایشان دنبال مشکل نمی‌رود ولی بدانید که رئیس قوه قضائیه به فکر شما است.

معاون اول قوه قضائیه درباره با حمایت از تولید و کارآفرینان گفت: در سال جاری ستاد مرکزی اقتصاد مقاومتی را فعال کردیم و آقای عمرانی معاون دادستان کل کشور که به عنوان دبیر ستاد کارهای اجرایی را انجام می‌دهند فعال است. تا خردادماه سه جلسه در رابطه با این ستاد تشکیل دادیم. در یکی از جلسات از رئیس سازمان بورس دعوت کردیم.

وی درباره نشست سازمان اموال تملیکی گفت: دولت پای کار آمده است و از متولیان امر در دولت تشکر می‌کنم و هماهنگی کامل بین نمایندگان قوه قضائیه وجود دارد و امروز همه انبارهای سازمان، بررسی و بازرسی شده و انبارها در حال تبدیل شدن به انبارهای دارای استاندارد است. سازمان ثبت هم در رابطه با اموال غیرمنقولی که مصادره شده اقدامات ارزنده‌ای انجام دادند و گزارش خوبی است‌.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: همایش سراسری قوه قضائیه و دیدار با رهبری هم از برنامه‌های دستگاه قضائی است.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق با اشاره به اسامی هفته قوه قضائیه اضافه کرد: روز نخست: حمایت قضائی از تولید دانش بنیان و صیانت از حقوق عامه، دومین روز: حرکت جهادی، تحول و تعالی قضائی، سومین روز: حمایت از حقوق بشر در مقابله با تروریسم، چهارمین روز: تسهیل فرآیند رسیدگی با بهره گیری از فناوری‌های نوین، پنجمین روز: پیشگیری از وقوع جرم و مقابله با بسترهای فسادزا، ششمین روز: ترویج فرهنگ صلح و سازش و اصلاح مجرمان و هفتمین روز: ولایتمداری، ایثار و خدمت به مردم نامیده شده است.

مهر

نوشته حذف برخی عناوین مجرمانه/بررسی تبدیل استجازه رهبری به قانون اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: