به گزارش بی‌رسانه، پیش‌تر بخش نخست گفتگو با دکتر ورامینیان، معاون دانشگاه سمنان را از نظر گذراندید. اینک بخش دوم گفتگو پیش‌روی شما مخاطبان ارجمند قرار دارد. بی‌مقدمه شما را به مطالعه این بخش دعوت می‌کنیم:

مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان در حال حاضر فعال است؟

ما طی دو دوره، آموزش زبان فارسی را از طریق این مرکز به شماری از دانشجویان پاکستانی دانشگاه علوم پزشکی سمنان ارائه کرده‌ایم. البته تردد دانشجویان غیرایرانی به کشور در ایام شیوع کرونا با محدودیت‌هایی مواجه بود اما با رفع محدودیت‌ها، امور این مرکز به طور جدی‌تری دنبال خواهد شد.

در حال حاضر حوزه مهارت‌آموزی در دانشگاه سمنان در چه وضعیتی است؟

دانشگاه سمنان حتی در دوران شیوع کرونا، با توجه به سیاست‌های وزارت نسبت به ارائه آموزش‌های مهارتی اقدام کرده است. مطابق مصوبات شورای ایمنی دانشگاه، تمامی دانشجویان باید درس ایمنی عمومی را بگذرانند. در حوزه‌های تخصصی نیز دروس مربوط به ایمنی ارائه می‌شود. بالغ بر ۷ هزار نفر طی چهار سال و نیم گذشته در دوره‌های مهارتی دانشگاه شرکت کرده‌اند. در بخش انتخاب دروس، در هر نیمسال، فهرست این دروس ارائه می‌شود و با کمک سازمان فنی‌وحرفه‌ای استان و شهرستان که در تأمین استاد با ما همکاری بسیار خوبی دارند و همچنین استفاده از اساتید دانشگاه، دوره‌های مهارتی برگزار می‌‌شود.

در حال حاضر در دو دوره نیز دانشجویان از کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای استفاده می‌کنند.  با جهاد دانشگاهی نیز رایزنی‌هایی برای توسعه آموزش‌های مهارتی انجام شده است در این زمینه. یک جلسه شورای معین استان ویژه مهارت‌آموزی در دانشگاه سمنان برگزار شد که این‌جانب در آن نشست، اطلاعات کمی مربوط به این آموزش‌ها را ارائه داده‌ام. پس از آن کارگروه مهارت‌آموزی تشکیل شد و تجربیات دانشگاه سمنان در اختیار دانشگاه‌های استان قرار داده شده است. ضمن آن که در ابتدای هر نیمسال، فهرست دوره‌ها به سایر دانشگاه‌های استان ارسال می‌شود و دانشجویان شهرهای دیگر استان نیز می‌توانند از آموزش‌های مهارتی مجازی بهره‌مند شوند.

با توجه به نوسانات اقتصادی، آیا این امکان وجود دارد که در اخذ شهریه از دانشجویان، سهل‌گیری صورت بگیرد؟

شهریه، بر مبنای مصوبات بالادستی و نظر هیأت امنا تعیین می‌شود و مسائل مالی دانشگاه زیر ذره‌بین دیوان محاسبات است و بنابراین نمی‌توان در قبال تعیین و اخذ شهریه به صورت سلیقه‌ای عمل کرد. در کل ایام شیوع کرونا، در خصوص دروس عملی، تخفیف لحاظ شده است. اگر کسی دچار مشکلات اقتصادی باشد، این‌طور نیست که دانشگاه برای پرداخت شهریه به دانشجو فشار وارد کند ولی حق سازمان البته باید ادا شود اما بعضا حسب درخواست‌ها با تقسیط شهریه یا تخفیف، طبق ضوابط و مقررات موجود به دانشجویان کمک می‌شود.

در چه مواردی به دانشجویان تخفیف تعلق می‌گیرد؟

موارد ارائه تخفیف، مطابق آیین‌نامه‌ها، مختلف است. برای مثال، کسانی که دانشجوی ممتاز باشند یا در مسابقات ورزشی حائز رتبه قهرمانی ملی شوند، تحت پوشش نهادهای حمایتی باشند، درگیر مشکلات مالی شده باشند یا سرپرست خانواده باشند، با درصدهای مختلفی و طبق قانون مشمول تخفیف می‌شوند.

در حال حاضر چند دانشجو در دانشگاه سمنان مشغول تحصیل هستند؟

۱۴ هزار و ۵۰۰ دانشجو.

با توجه به این که این آمار در سال ۹۹، ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام شده بود، تحلیل شما از این افزایش چیست؟

۵۰۰ نفر از این تعداد مربوط به اضافه شدن آمار دانشجویان دانشگاه فرزانگان به دانشگاه سمنان است. ممکن است شماری از دانشجویان پس از فراغت از تحصیل، برای اخذ مدرک و تسویه‌حساب مراجعه نکرده باشند و هنوز در سامانه‌های ما دانشجو تلقی شوند. همین‌جا باید ذکر شود که خوشبختانه تمامی فرایندهای اداری حوزه آموزش به صورت الکترونیکی قابل انجام و مدیریت بدون کاغذ، آغاز شده است.

در ضمن کل اطلاعات دانشجویان در ۴ ورودی اخیر وارد سیستم شده است و دیگر از پرونده‌های حجیم، خبری نیست. برای طی مراحل اداری تسویه‌حساب نیاز به مراجعه حضوری نیست. نکته دیگر آن که فضای کرونا سبب شد در کل فضای آموزش کشور، شمار دانشجویان در برخی رشته‌ها قدری افزایش پیدا کند.

نوشته تخفیف در پرداخت شهریه، به کدام دانشجویان تعلق می‌گیرد؟ اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی بی رسانه. پدیدار شد.

Shares: