به گزارش مرآت، ایرج مصطفوی مدیرکل هواشناسی استان سمنان گفت: هواشناسی استان سمنان با توجه به تشکیل متناوب توده های گرد و خاک در کشورهای همسایه و در مناطق کویری داخل ایران و انتقال گرد و خاک و غبار به استان و افزایش موج فشاری و باد شدید، بارش باران و گرد و خاک، هشدار زرد اعلام می کند.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان ادامه داد: هشدار زرد هواشناسی استان سمنان تا بعدازظهر چهارشنبه هجدهم ۱۴۰۱ است.

وی بیان کرد: در این مدت بارش باران، رگبار و رعد و برق به همراه مه‌آلودگی برای بیشتر نقاط استان به ویژه نواحی شمالی و صاعقه برای برخی نقاط دور از انتظار نیست.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان اضافه کرد: احتمال آبگرفتگی و امکان جاری شدن رواناب و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه‌های فصلی به دلیل رگباری بودن بارش‌ها، احتمال خسارت ناشی از باد و باران و همچنین احتمال اختلال در تردد محورهای استان  و کاهش دید، مهمترین مخاطرات جوی در هفته جاری است.

مصطفوی ادامه داد: لایروبی جوی‌ها، آبراه ها و مسیل‌ها، احتیاط در تردد در محورها، خودداری از توقف در کنار رودخانه ها و مسیل‌ها، پرهیز از کوهنوردی و صعود به ارتفاعات، خودداری از توقف و تردد در زیر درختان کهنسال و خشک و ساختمان‌های در حال ساخت، استحکام سازه های موقت و تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها به دلیل باد شدید به همراه اتخاذ تمهیدات پیشگیری از خسارت باد و باران، مهمترین توصیه ها برای روزهای آینده است.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان با اشاره به اینکه از امروز حضور توده غبار و افزایش تدریجی غلظت غبار و آلاینده های جوی پیش‌بینی می‌شود، گفت: هشدار زرد به دلیل تداوم غبارآلودگی و کاهش کیفیت هوا با افزایش نسبی غلظت آلاینده های جوی در برخی ساعات به ویژه بعدازظهر و شب با وزش باد شدید و گرد و خاک، است.

وی یادآور شد: پرهیز از تردد غیرضروری در فضای باز به ویژه برای گروه های حساس، سالمندان و خردسالان و افراد دارای بیماری‌های قلبی و ریوی و خودداری از ورزش در فضای باز از دیگر توصیه‌ها برای روزهای آینده است.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان با اشاره به دمای کمینه و بیشینه هوای شهر سمنان امروز به میزان ۲۶ و ۳۷ درجه سانتیگراد، افزود: دمای هوا در استان در روزهای آینده نوسان محسوسی نخواهد داشت.

انتهای پیام/

نوشته اعلام هشدار سطح زرد از سوی هواشناسی برای استان سمنان اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: