به گزارش مرآت، محمدجعفر عبداللهی، رئیس کل دادگستری استان سمنان اظهار کرد: برخی مراجعه‌کننده همیشگی به محاکم قضایی هستند که دو وصف برای آنها ممکن است؛ افرادی که حقی دارند و به‌حق آنان توجه نشده است و باید پیگیری کنیم و مورد دوم، کارچاق‌کن‌ها هستند.

وی تصریح کرد:‌ در این خصوص، لازم است تا کارگروه تخصصی شناسایی افراد کثیرالدعوی در هر حوزه قضایی تشکیل شود تا پیگیر مراجعه آن افراد بوده و درنهایت با افراد کارچاق‌کن به‌صورت جدی برخورد قاطع و قانونی شود.

رئیس کل دادگستری استان سمنان اضافه کرد: مقامات ارجاع در موعد دریافت دادخواست و شکوائیه، چنانچه موضوع را واجد نقص تشخیص دادند، آن را به دفاتر خدمات قضایی برای تکمیل عودت دهند و از ثبت بی‌مورد جلوگیری کنند.

عبداللهی ادامه داد: مقامات مذکور نظارت جدی بر رفت و برگشت پرونده‌ها بین محاکم و دادسرا را اعمال کنند و درصدد حل مشکل برای اتقان در اتخاذ تصمیمات و تسریع در روند رسیدگی برآیند.

وی تصریح کرد: کم کردن فرآیند رسیدگی و دادرسی از موضوعات مهم است. یکی از دغدغه‌های اصلی مردم، طولانی شدن فرآیند دادرسی است و این امر باید ساماندهی شود.

رئیس کل دادگستری استان سمنان بر لزوم کاهش جمعیت کیفری تأکید کرد و گفت: تا جایی که امکان دارد، باید ارفاقات قانونی را در مورد محکومان اعمال کنیم.

عبداللهی اضافه کرد: تحقق شعار سال جاری در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان هم مهم است. باید از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت و از آن واحدها بازدید شود و در جهت رفع موانع فعالیت و تأمین نیروی کاری آنان اقدام کنیم.

وی بیان کرد: می‌توان موضوع اشتغال و به‌کارگیری زندانیان را در شرکت‌ها پیگیری و عملیاتی کرد.

رئیس کل دادگستری استان سمنان گفت: اهتمام بیشتر به حقوق عامه اولویت دیگر دستگاه قضایی سمنان است. دادستان‌ها بیشتر از سال گذشته باید به این موضوع توجه داشته باشند.

عبداللهی افزود: کمک کردن به دولت جهت جلوگیری از ایجاد بسترهای فسادزا در سرلوحه امور قرار دارد. اصلاح سیستم امور بانکی، امور مالیاتی و واگذاری‌ها، از زمره مواردی است که دولت قصد ورود به آنها را دارد و باید در زمان شایسته مساعدت لازم انجام گیرد.

وی اضافه کرد: نخبه‌گزینی مورد تأکید دستگاه قضایی و ریاست قوه قضائیه است. باید نسبت به شناسایی کارکنان قضایی و اداری نخبه و در ارتقا حتماً به این افراد توجه شود.

رئیس کل دادگستری استان سمنان همچنین با بیان اینکه انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن از دغدغه‌های دستگاه قضایی است، گفت: اتقان در امور اولویت دیگری است. در رسیدگی و انجام امور اداری به نحوی کار کنیم که مجموعه عملکردمان قابلیت دفاع داشته باشد.

عبداللهی خواستار اجرای به‌موقع احکام شد و گفت: تأخیر در اجرای احکام سبب سرخوردگی مردم می‌شود. پرونده‌های محکومان به قصاص و اعدام تا سه‌ماهه اول سال جاری تعیین تکلیف شود.

وی بر لزوم حصول سازش در دعاوی تأکید کرد و افزود: از تمام ظرفیت‌ها برای حل‌وفصل دعاوی به‌ویژه دعاوی خانواده به‌منظور حصول سازش استفاده می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان سمنان مبارزه جدی، قاطع، سریع و اصولی با مفاسد را اولویت دستگاه قضایی اعلام کرد و ادامه داد: ارتباط وثیق با مردم و شهروندان امسال همچنان پیگیری خواهد شد.

عبداللهی بیان کرد: حضور به دفعات در مساجد و اماکن عمومی و ارتباط چهره به چهره علاوه بر ایجاد حس اعتماد در مردم، موجب آشکار شدن دغدغه‌های مردمی و شناسایی بسترهای فساد درون دستگاه می‌شود و باید ارتباطمان را با مردم بهتر و بیشتر از گذشته کنیم.

انتهای پیام/

نوشته ۱۳ اولویت دستگاه قضایی سمنان/ از برخورد با کارچاق‌کن‌ها تا وظایف جدید دادستان‌ها اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: