به گزارش بی‌رسانه، محمدرضا صادقی، سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان با اعلام این مطلب که روزانه ۹ میلیون‌لیتر سوخت به ویژه گازوئیل با یارانه‌های سنگین از کشور خارج می‌شود اظهار داشت: علاوه بر این، نیروی انتظامی می‌تواند شهادت بدهد که در خصوص قاچاق دام زنده، چقدر کشفیات دارند؛ حتی نان هم قاچاق می‌شود؛ هرروز ۴۷ هزار تن نهاده دامی به دامداران اختصاص می‌یابد و در حالی که نیاز روزانه ما ۴۴ هزار تن است، باز هم به دلیل قاچاق با کمبود نهاده‌های دامی مواجه هستیم.

صادقی با بیان این که واردات هر کیلو گندم به کشور ۱۰ هزار تومان هزینه دارد گفت: با این وجود، آرد تا پیش از این به قیمت کیلویی ۶۰۰ تومان در اختیار نانوایی‌ها قرار می‌گرفت تا نان‌رسانی به مردم به صورت مطلوب صورت بگیرد؛ از این پس جز اندکی در بحث دارو، تجهیزات پزشکی و گندم، عملا ارز ترجیحیِ ۴۲۰۰ تومانی نخواهیم داشت و مقرر شده است که یارانه به صورت مستقیم پرداخت شود.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که ۲۹ تا ۴۰ درصد گندم جهان از روسیه و اوکراین-سبد نان اروپا- خریداری می‌شود گفت: هندوستان که دومین تولیدکننده بزرگ گندم در جهان است، در چند روز اخیر صادرات این محصول را متوقف کرده است؛ این از اتفاقات آخرالزمانی است که در حوزه غذا در حال رخ دادن است و نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت؛ همانطور که در اوان شیوع کرونا در حوزه ماسک و تجهیزات پزشکی، راهزنی صورت می‌گرفت ممکن است در حوزه غذا نیز اتفاق مشابهی رخ دهد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان با اشاره به این که اوکراین ۳۲.۵ میلیون هکتار، معادل دو برابر مساحت فرانسه، اراضی قابل کشت دارد گفت: ذخایر مواد غذایی در کشورهای مختلف، در زمره آمار دارای طبقه‌بندی است و سری محسوب می‌شود با این وجود عراق اعلام کرده است تا یک ماه آینده ذخیره غذایی دارد و مصر نیز این رقم را دو ماه اعلام کرده است.

صادقی با تصریح بر این که ایرادات زیادی به طرح تحول اقتصادی وارد است و باید تدبیری در خصوص این ایرادات اندیشیده شود گفت: گزارش‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد که خیلی‌ها از دریافت یارانه جا مانده‌اند و خوشبختانه تدابیری در این خصوص اندیشیده شده است؛ از طرفی تدبیر شده که بانک‌های استان و کشور، ۱۰ هزار میلیارد تسهیلات با نرخ سود ۱۰ درصد در اختیار واحدهای خرد و متوسط دام و طیور قرار دهند.

وی با اشاره به این که قیمت کالاها باربط و بی‌ربط در حال افزایش است گفت: در حوزه نان حجیم و سنتی، بعضا افزایش قیمت بی‌رویه‌ای اتفاق افتاده است؛ سازمان حمایت در این زمینه باید نقش‌آفرینی کند؛ قیمت‌گذاری در این زمینه به صورت صرفا دستوری امکان‌پذیر نیست و نمی‌توان صرفا با فشار تعزیرات، پلیس اقتصادی، بازرسان اتاق اصناف و… از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کرد بلکه باید مفاهمه‌ای در این خصوص صورت بگیرد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان با یادآوری افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران گفت: این افزایش حقوق و افزایش قیمت برخی محصولات، سبب شده که قیمت سایر کالاها نیز افزایش پیدا کند؛ در حوزه نظارت بر قیمت‌ها اقداماتی آغاز شده و دولت طراحی‌هایی در این زمینه دارد اما افزایش قیمت‌ها در حال تسری به حوزه‌هایی همچون کرایه‌های مربوط به حمل و نقل است که باید تدبیری در این خصوص اندیشیده شود.

نوشته از ایرادات طرح تحول اقتصادی مطلعیم؛ تدابیری اندیشیده خواهد شد اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی بی رسانه. پدیدار شد.

Shares: