به گزارش مرآت، رقابت‌های کشتی آزاد آلیش قهرمانی آسیا طی روزهای اول و دوم خردادماه در شهر اوش قرقیزستان با حضور کشورهای هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، ژاپن و مغولستان برگزار شد که تیم کشورمان با سه طلا، یک نقره و دو برنز در بخش آزاد و با یک مدال طلا، ۴ نقره و یک برنز در بخش کلاسیک قهرمان قاره کهن شد.

همچنین در ادامه رقابت‌های آلیش قهرمانی آسیا یک دوره مسابقات تیم به تیم نیز برگزار شد که در رشته آلیش آزاد، تیم زنان ایران پس از قرقیزستان و ازبکستان سوم شد و در رشته آلیش کلاسیک، تیم مردان ایران پس از قرقیزستان و ازبکستان به مقام سوم رسید.

مونا میرزایی در گفت‌وگو با ایرنا با تبریک به ملی‌پوشان آلیش بانوان برای کسب عنوان قهرمانی در آسیا، اظهار داشت: مسابقات قهرمانی کشتی آلیش بانوان در ۲ سبک کلاسیک و آزاد برگزار شد. قرار بود این مسابقات در داخل سالن برگزار شود؛ اما کشور میزبان اعلام کرد که این رقابت‌ها در فضای باز برگزار خواهد شد.

وی افزود: همچنین این کشور مسابقاتی با عنوان قزاق کورسی برای زنان و مردان در نظر گرفته بود؛ اما آن را به مسابقات تیمی تغییر دادند که مانند لیگ قهرمانی آسیا بود و در نتیجه امتیاز مردان با زنان یکی شد. در هر صورت بانوان ایران بسیار زحمت کشیدند و توانستند نتایج خوبی کسب کنند و با قهرمانی در آسیا، قدرت خود را به حریفان این قاره نشان دهند.

سرپرست تیم ملی کشتی آلیش زنان با اشاره به اینکه سطح مسابقات قهرمانی آسیا قرقیزستان خوب بود، گفت: امیدوارم در سال‌های آتی مسابقات متعددی برگزار شود و کشورهای بیشتری در این رقابت‌ها شرکت کنند و بانوان ایران بتوانند میدان‌های بزرگ‌تری را تجربه کنند. همچنین امیدوارم بتوانیم میزبان این مسابقات باشیم زیرا ایران از لحاظ امکانات و شرایط آب و هوایی در سطح بالاتری است.

وی از نکات جالب این مسابقات پوشیدن کفش بر روی تشک دانست و یادآور شد: از لحاظ قانونی سبک لباس بانوان متفاوت نبود اما از آنجایی که آلیش‌کاران باید در فضای باز به مصاف حریفان خود می‌رفتند، مجبور بودند به دلیل گرمای هوا بر روی تشک کفش بپوشند و تجربه جدیدی برای دختران ایران بود. نکته جالب دیگر این بود که روز دوم مسابقات آلیش آزاد به دلیل بارانی بودن هوا در سالنی برگزار شد که توسط ایران در این کشور ساخته شده بود و نام آن هم ورزشگاه دوستی ایران و قرقیزستان (جهان پهلوان تختی) بود. همچنین جالب بود که ژاپن برای اولین بار در این مسابقات شرکت کرد و تنها در بخش مردان حضور داشت و تیم بانوان آلیش نداشت.

میرزایی با اشاره به اینکه در این مسابقات ناداوری زیادی دیدیم، گفت: کشور میزبان دوست دارد تا قهرمان شود و هواره این موضوعات وجود دارد و داور بسیار به ضرر بانوان ایران سوت زد و حتی این ناداوری مشهود و بود و داوران مرد ایرانی به آن اشاره کردند.

منبع: ایرنا

انتهای پیام

نوشته سرپرست تیم آلیش زنان ایران: با وجود ناداوری‌ها قهرمان آسیا شدیم اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: