به گزارش مرآت، مرتضی شیرعلی سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سرخه، هدف از ساخت این بند را تقویت آب‌های زیرزمینی، مهار سیلاب‌های فصلی و جلوگیری از فرسایش خاک بیان کرد و گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر و حجم بالای برداشت آب از سطح سفره‌های زیرزمینی که باعث به هم خوردن توازن آب
نوشته طرح آبخیزداری آبگرم سرخه با ۱۴ میلیارد ریال اعتبار در حال ساخت است اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

به گزارش مرآت، مرتضی شیرعلی سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سرخه، هدف از ساخت این بند را تقویت آب‌های زیرزمینی، مهار سیلاب‌های فصلی و جلوگیری از فرسایش خاک بیان کرد و گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر و حجم بالای برداشت آب از سطح سفره‌های زیرزمینی که باعث به هم خوردن توازن آب ورودی و خروجی حوزه های آبخیز شد، بهترین راه جلوگیری از فرایند افت سطح آب‌های زیرزمینی، اقدامات آبخیزداری است.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سرخه اضافه کرد: با اجرای طرح‌های آبخیزداری می‌توان با کنترل، مهار و بهره‌وری از سیلاب‌ها، اثر پدیده‌هایی نظیر خشکسالی را به‌شدت کاهش داد و از خسارات سیلاب‌ها و فرسایش خاک جلوگیری کرد.

شیرعلی ادامه داد: این‌گونه عملیات در پروژه‌های آبخیزداری بر اساس کاربری خاص اراضی در عرصه‌های آبخیز کشور طراحی و اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه انتخاب عملیات مکانیکی برای اصلاح آبخیز احتیاج به شناخت عوامل مختلف حوضه دارد، توضیح داد: نفوذپذیری کم نزولات آسمانی در خاک حوضه و جاری شدن روان‌آب‌های شدید سطحی، به‌ویژه در فصل چرا که زمین فاقد پوشش گیاهی است، از یک سو و ریزش رگبارهای شدید بهاره از سوی دیگر، باعث تجمع و تمرکز آب در آبراهه‌های حوضه شده و در نتیجه فرسایش را تشدید می‌کند.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سرخه گفت: بعضی از این روش‌ها، موجب کاهش طول شیب دامنه‌ها و تعدادی هم موجب حذف شیب دامنه‌ها می‌شود و از آنجا که شیب و طول آن طبق مدل فرسایش جهانی در کاهش مقدار فرسایش خاک مؤثر است اجرای این پروژه‌های آبخیزداری در کاهش فرسایش و روان‌آب تأثیرگذار خواهد بود.

شیرعلی با بیان اینکه بندهای سنگ و ملاتی حجم وسیعی از رسوبات ناشی از شستن خاک با باران را در خود نگه می‌دارد، افزود: این نوع از بندها منبع خوبی برای تامین خاک مناسب کشاورزی در باغ ها، گلخانه‌ها و اراضی کشاورزی است.

انتهای پیام/

نوشته طرح آبخیزداری آبگرم سرخه با ۱۴ میلیارد ریال اعتبار در حال ساخت است اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.