به گزارش بی‌رسانه، محمدرضا صادقی، سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان روز سه‌شنبه در نشستی با عنوان «هدفمندسازی یارانه‌ها و توزیع عادلانه یارانه» که با حضور برخی از مدیران در استانداری سمنان برگزار شد، ضمن برشمردن برخی از آسیب‌های ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار داشت: از اسفند ۹۶ تا تیر ۱۴۰۰، قیمت کالاهایی که مشمول ارز ترجیحی می‌شدند، تا ۱۹۰ درصد و سایر کالاها تا ۱۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

صادقی با بیان این که مطابق برآورد اتاق(بازرگانی) ایران، ۱۵ تا ۱۶ میلیون‌نفر از همسایگان ایران تا عمق ۳۰۰ کیلومتری از یارانه ایرانیان بهره‌مند می‌شوند گفت: تعبیر اخیر معاون وزیر جهاد کشاورزی این بود که «کشورهای اطراف دارند مثل جاروبرقی یارانه آرد و نان ایران را می‌مکند»؛ ما نمی‌توانیم به ۶۹ میلیون نفر از جمعیت کشور خودمان یارانه بدهیم و در چنین شرایطی میلیون‌ها نفر از مردم کشورهای همسایه از این یارانه استفاده می‌کنند.

وی با اعلام این مطلب که ۴ میلیون مهاجر رسمی در ایران نیز از این یارانه‌ها استفاده می‌کنند گفت: من نمی‌دانم رقم غیررسمی مهاجرین چقدر است اما علاوه بر همسایگان، مهاجرین نیز در حال استفاده از یارانه هستند که با احتساب جمعیت کشور خودمان، مجموعا ۱۰۵ میلیون‌نفر در حال استفاده از یارانه‌ها هستند؛ حال آن که مطابق روایات اگر تخصیص منابع به درستی صورت نگیرد، حکومت دچار مشکل می‌شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان در ادامه با بیان این که دستگاه‌های نظارتی در استان خودمان نیز روی کیس‌های چند میلیون یورویی در حوزه عدم ایفای تعهدات ارزی کار کرده‌اند گفت: افرادی، از هیچ و تنها با ثبت سفارش، به آلاف و الوف رسیدند که در میان آن‌ها یک جوان دهه هفتادی وجود دارد که کارخانه هفت‌تپه را صاحب شد و به بهانه وارد کردن ماشین‌آلات، ۱.۵ میلیارد دلار ارز دولتی دریافت کرد.

رانت، انحصار و فساد عجیب در حوزه نهاده‌ها

صادقی ادامه داد: فرد دیگری با پنج کلاس سواد، ۴۴۶ میلیون‌دلار ارز دولتی گرفته و ۲۰۱ میلیون دلار از ارزها را در بازار آزاد فروخته و ماشین‌سازی تبریز را از دولت خرید؛ به طور کلی رانت، انحصار و فساد عجیبی مخصوصا در حوزه نهاده‌ها وجود دارد. در حوزه عدم ایفای تعهدات ارزی بیش از ۵۵۰ مورد دستگیری اتفاق افتاده است و در استان خودمان هم نمونه‌هایی از این افراد را داشته‌ایم.

وی با یادآوری این مطلب که قرار بود با تعیین ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت مرغ روی ۸ هزار تومان تثبیت شود گفت: با این وجود قیمت مرغ نه تنها روی ۸ هزار تومان تثبیت نشد بلکه تا ۲۰ هزار تومان و اندی نیز در میدان بهمن تهران به فروش رفت؛ ذرت نیز ۱۴۴ درصد، جو ۱۲۰ درصد، کنجاله ۲۵۸ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد؛ مگر قرار نبود ذرت با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شود که با قیمت کم‌تری به دست مردم برسد، پس چرا این اتفاق نیفتاد؟ قطعا در این زمینه فساد وجود دارد.

باید نهاده‌ها را در استان کشت و ذخیره کنیم

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان با طرح این سوال که طی ۱۰ تا ۱۲ سال اخیر در حوزه کشاورزی چه دستاورد ویژه‌ای داشته‌ایم؟ گفت: امنیت غذایی، در بستر کشاورزی شکل می‌گیرد؛ ما باید بسیاری از نهاده‌ها را خودمان کشت، تولید، برداشت و ذخیره کنیم تا بتوانیم امنیت غذایی استان را تأمین کنیم؛ یکی از چالش‌های ما تأمین نهاده‌های دامی در استان است.

نوشته از خریدار دهه هفتادی هفت‌تپه تا دریافت ۴۴۶ میلیون دلار ارز دولتی با پنج کلاس سواد! اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی بی رسانه. پدیدار شد.

Shares: