به گزارش مرآت، جواد انوری، مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان با بیان اینکه جلوگیری از تضییع حقوق عامه و تکریم ارباب رجوع جزو اولویت‌های سازمان امور مالیاتی است، اظهار کرد: در راستای تحقق این اهداف، سامانه هوشمند مالیات بر نقل و انتقال خودرو اجرایی شده که این امر هزینه‌های شهروندان را کاهش داده و از اتلاف انرژی و وقت مردم کاسته است. همچنین این طرح به ایجاد تعادل بازار خودرو کمک شایانی می‌کند.

وی به مقایسه هزینه انتقال سند خودرو در دفاتر اسناد با مراکز تعویض پلاک اشاره کرد و گفت: افراد مطلع می‌دانند که هزینه‌ها در مرکز تعویض پلاک بسیار پایین‌تر از دفاتر اسناد رسمی است؛ اما برخی در حال ایجاد موجی در جامعه هستند که همچنان معامله‌گران و خریداران خودرو را ترغیب به تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی کنند.

مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان با بیان اینکه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو پیش از انجام فرآیند تعویض پلاک انجام می‌شود، افزود: مالیات نقل و انتقال خودرو از هفتم فروردین سال جاری به‌صورت آنلاین دریافت می‌شود و بر همین اساس، یک درصد از ارزش خودروهای داخلی و دو درصد خودروهای وارداتی تحت عنوان مالیات دریافت می‌شود و افرادی که می‌خواهند برای تعویض پلاک نوبت بگیرند، باید به سامانه نوبت‌دهی مراجعه کنند.

انوری با تأکید بر اینکه سامانه مالیات بر نقل و انتقال خودرو در اجرای ماده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده صورت گرفته است، گفت: شهروندان می‌توانند به‌صورت هوشمند و بدون مراجعه به بانک‌ها به‌صورت آنلاین مالیات نقل و انتقال خودرو را از طریق سامانه my.tax.gov.ir پرداخت کنند.

وی افزود: از ۱۳ دی‌ماه سال گذشته، باید تمام نقل و انتقالات روی سامانه ثبت شده باشد که به‌صورت خوداظهاری این کار انجام شده؛ اما احیاناً اگر مواردی باشد که این مالیات پرداخت نشده باشد، توسط سازمان امور مالیاتی کنترل و به مالکین اطلاع‌رسانی می‌شود تا نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام کنند.

مدیرکل امور مالیاتی استان سمنان در خصوص شیوه‌های پرداخت نیز تصریح کرد: در حال حاضر مالیات نقل و انتقال خودرو از دو طریق قابل پرداخت است؛ نخست از طریق سایت سازمان امور مالیاتی و دوم از طریق سامانه نوبت‌دهی تعویض پلاک شهروندان به سازمان امور مالیاتی هدایت می‌شوند که پس از پرداخت مالیات می‌توانند نسبت به اخذ نوبت تعویض پلاک اقدام کنند.

انوری خاطرنشان کرد: بر اساس اظهارات کارشناسان این حوزه، در همین مدت کوتاه اجرای این طرح، مقایسه هزینه انتقال ۱۰ خودرو پرفروش در مراکز تعویض پلاک و دفاتر اسناد، نشان از کاهش حداقل ۵۰ درصدی هزینه نقل و انتقال خودرو از طریق سامانه پرداخت آنلاین مالیات نقل و انتقال خودرو دارد.

انتهای پیام/

نوشته کاهش ۵۰ درصدی هزینه نقل و انتقال خودرو/ سامانه ویژه مالیات خودرو راه‌اندازی شد اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: