به گزارش مرآت، محمد کرم‌زاده در ️همایش سمنان، میراث کهن در سالن تئاتر شهر فرهنگسرای کومش سمنان با حضور استاندار سمنان و جمعی از مسئولان و مردم به مناسبت هفته میراث‌فرهنگی اظهار کرد: حدود ۶۰۰ میراث فرهنگی استان در انتظار ثبت ملی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان افزود: آثاری در استان سمنان وجود دارد که حکایت از تمدن هشت‌هزار ساله در استان دارد که این موضوع مایه فخر و مباهات است

وی از سمنان به عنوان نگین کویر یاد کرد و یادآور شد: استان سمنان دارای ۸۶۸ اثر تاریخی، طبیعی، ملموس و ناملموس ثبت ملی ایت که این میزان میراث فرهنگی ثبتی نشان از تمدن عمیق در این خطه است.

کرم‌زاده خاطرنشان کرد: جنگل ابر به عنوان جنگل هیرکانی ثبت جهانی شده است و این دستاورد بزرگی برای استان محسوب می‌شود.

وی افزود: استان سمنان دارای ۱۱ بافت تاریخی است که این تعداد بافت تاریخی قابل توجه و نشان از پیشینه، تاریخ و اصالت استان است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان اضافه کرد: نام عارفان و علمای نامدار زیادی در کشور ثبت شده که از دیار استان سمنان هستند که این موضوع نشان می‌دهد استان سمنان محل اندیشه، تفکر و تعمق بوده است.

وی تصریح کرد: استان سمنان مهد عرفای شناخته شده و بزرگی چون شیخ ابوالحسن خرقانی، بایزید بسطامی، شیخ علاءالدوله بیابانکی سمنانی، و شیخ محمود مزدقانی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان ادامه داد: دفاع مقدس جزو میراث گرانقدر ایران است که نشان‌دهنده اقتدار و عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

وی ضمن تاکید بر نگهداری و مراقبت از میراث فرهنگی بیان کرد: حفاظت از میراث‌فرهنگی در واقع حفظ اصالت، هویت و عزت است و ضرورت دارد آحاد جامعه در حفظ میراث فرهنگی اهتمام ویژه داشته باشند.

کرم‌زاده ضمن اشاره به برگزاری برنامه‌های مختلف در استان سمنان به مناسبت هفته میراث‌فرهنگی، افزود: برگزاری آئین‌های مذهبی، برگزاری جشنواره گل غلتان، برگزاری جشنواره دشت شقایق در کالپوش میامی، برگزاری جشنواره علمی با عنوان نظاره تاریخ در دامغان، برگزاری جشنواره زمرد حبله رود در گرمسار و  پاسداشت زبان سنگسری در مهدیشهر از جمله برنامه‌های برگزار شده در این هفته بود.

وی تصریح کرد: حفاظت از میراث‌فرهنگی و رونق گردشگری و صنایع‌دستی اولویت و رویکرد اصلی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در دولت سیزدهم است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان اظهار داشت: دولت سیزدهم به منظور حفاظت از میراث‌فرهنگی، رونق گردشگری و صنایع‌دستی اعتبارات خوبی در نظر گرفته که به جرات می‌توان گفت طی چند سال اخیر کم‌نظیر و نشان از توجه ویژه در این بخش است.

وی با اشاره به نقش صنعت گردشگری و صنایع‌دستی در اشتغالزایی، افزود: دولت با تخصیص اعتبار، اهتمام ویژه در مرمت و حفاظت از میراث‌فرهنگی، برای رونق گردشگری و صنایع‌دستی تلاش می‌کند.استان سمنان مهد عرفای شناخته شده و بزرگی چون شیخ ابوالحسن خرقانی، بایزید بسطامی، شیخ علاءالدوله بیابانکی سمنانی، و شیخ محمود مزدقانی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان تاکید کرد: دستگاه‌های اجرایی استان سمنان در بهره‌برداری از بناهای تاریخی، منافع و مطالبه به حق مردم را در اولویت قرار دهند زیرا هدف نهایی همه دستگاه‌ها خدمت به مردم است.

وی ادامه داد: بسیاری از بناهای تاریخی استان سمنان که باید متعلق به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشد، از ابتدا سند آن ها به نام دستگاهی دیگر صادر شده و مالکیتش از نظر قانونی برای آن دستگاه است اما در چنین شرایطی، میراث فرهنگی به دلیل احساس وظیفه در قبال این بنای تاریخی، بدون چشم داشت از آن مراقبت می‌کند.

کرم‌زاده افزود: کاروانسرای شاه عباسی سمنان از جمله بناهای تاریخی است که آزادسازی آن برای دسترسی عموم یک مطالبه مردمی است که تلاش می‌شود به همت مسوولان مشکلات در این زمینه رفع شود.

انتهای پیام/

نوشته ۶ میراث فرهنگی استان سمنان در انتظار ثبت جهانی است اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: