مهدی زارع، نویسنده و مسئول دفتر آفرینش های ادبی حوزه هنری استان سمنان در گفتگو با مرآت با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۰ پروژه تالیف رمان هایی با موضوع خرمشهر با محوریت “خرمشهر، مقاومت مردم” از سوی حوزه هنری انقلاب اسلامی تعریف شد تا هنرمندان سطح کشور طرح های خود را ارائه کنند، گفت: این موضوع در باشگاه نویسندگان دفتر آفرینش های ادبی در حوزه هنری استان سمنان مطرح و هنرمندان این بخش اعلام آمادگی کرده و با برگزاری کارگاه ۳ الی ۴ ماهه تعدادی طرح آماده و به حوزه هنری کشور ارسال شد.

زارع با اشاره به بررسی طرح های ارسالی از سطح کشور توسط حوزه هنری، اظهار کرد: طرح های پیشنهادی در سطح کشور پس از ارسال به حوزه هنری و بررسی توسط کارشناسان گزینش و مورد تایید قرار گرفت که  از میان ۹ طرح پذیرفته شده ۵ طرح متعلق به هنرمندان حوزه هنری استان سمنان بود.

مسئول دفتر آفرینش های ادبی حوزه هنری استان سمنان با بیان اینکه در مسیر تدوین طرح و تولید آثار یکی از اساتید برتر حوزه هنری کشور مسئولیت نظارت و همراهی با هنرمندان را بر عهده داشت تاکید کرد: استاد مزینانی، نویسنده کتاب “شاه بی شین” از نویسندگان مطرح کشور و از اساتید به نام حوزه هنری در تمام مسیر تولید این آثار همراه هنرمندان بود.

وی با اشاره به اهمیت توجه به زیست بوم هر شهر در تدوین آثار ادبی تصریح کرد: پس از بررسی طرح ها و مسیر داستانی این رمان ها و با توجه به احساس شدن خلا عدم آشنایی هنرمندان با زیست بوم خرمشهر و احتمال  وارد شدن آسیب جدی به آثار  با برنامه ریزی های صورت گرفته هنرمندان در سفری ۳ روزه به شهر خرمشهر سفر کردند.

زارع ادامه داد: نویسندگان و هنرمندان پس از حضور در شهر خرمشهر و بازدید میدانی از شرایط زیست بومی شهر و مصاحبه با مردم و آشنایی نسبی با شرایط زندگی و بومی این شهر با ایرادات و ضعف هایی که در طرح این رمان ها قرار داشت آشنا شده و اصلاحات لازم را به عمل آوردند.

این هنرمند حوزه هنری استان سمنان با اشاره به تکمیل نوشتار اولیه این آثار در فروردین ماه امسال تشریح کرد: در اواخر پاییز ۱۴۰۰ طرح ها با تلاش هنرمندان تکمیل و سیر نوشتن و تدوین رمان ها آغاز شد و نویسندگان تا پایان فروردین ماه ۱۴۰۱ آثار خود را تحویل داده و بررسی و اصلاحات لازم توسط آقای مزینانی صورت گرفت و پس از بازنویسی، همه آثار و پروژه ها تحویل داده شد.

وی تاکید کرد: این اتفاق یک حرکت مثبت و خوب در حوزه هنری انقلاب اسلامی بود که به هنرمندان و نویسندگان جوان اعتماد کرد و این اتفاق مهم را رقم زد و امیدواریم این حمایت ها در آینده باقی بماند.

مسئول دفتر آفرینش های ادبی حوزه هنری استان سمنان با اشاره به اهمیت حمایت از هنرمندان جوان اظهار کرد: هنرمندان جوانی که امروز بعنوان عضوی از خانواده بزرگ حوزه هنری  فعالیت می کنند مستعد و خلاق هستند و با این شرایط اگر حمایت خوبی از آن ها صورت بگیرد آینده پویا تر و بهتری را برای ادبیات داستانی کشور رقم خواهند زد.

زارع در پایان تکمیل کرد: ما در همه مراحل در کنار هنرمندان و علاقه مندان بوده ایم و همچنان با این مسیر ادامه خواهیم داد و روی تعهد ادبی، فرهنگی و اجتماعی خودمان خواهیم ماند.

انتهای پیام/

نوشته تولید ۵ رمان با موضوع خرمشهر توسط حوزه هنری استان سمنان اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: