به گزارش مرآت، جواد اوجی وزیر نفت ظهر امروز چهارشنبه ٢٨ اردیبهشت ماه در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت:  ما یک سفر ۱۰  روزه به آمریکای لاتین داشتیم با توجه به پتانسیل و ظرفیت‌های خیلی خوبی که وزارت نفت در بخش بالادستی در تولید نفت و گاز و در بخش پایین دستی در احداث پالایشگاه‌ها و پتروشیمی و صنایع زنجیره‌ای نفت دارد، در این سفر ظرفیت‌های خوبی را در زمینه فروش نفت و بحث صدور خدمات فنی و مهندسی،  توسعه میادین نفتی و گازی برخی از این کشورها را متقبل شدیم.

وی افزود: همچنین در بحث افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های نفت هم توافقات و اقدامات خوبی انجام شد که ان‌شاءالله بتوانیم از فرصتی که برای وزارت نفت محیا شده استفاده کنیم و بازارهای جدیدی در صادرات هم نفت و فرآورده های نفتی و پتروشیمی و همچنین تهاتر با سایر کالاهای اساسی و کشاورزی داشته باشیم که در زمینه تهاتر هم اسنادی امضا شد و با ظرفیت‌های خوبی که در این کشورها در زمینه کشاورزی وجود دارد و میانگین بارش سالانه این کشورها بیش از ۲۰۰۰ میلی لیتر است خیلی از محصولات کشاورزی ما به خصوص غلات را می‌توانند تامین کنند و در این خصوص هم اسناد مهمی به امضا رسید.

وزیر نفت درباره درخواست عربستان برای رایزنی در مورد میدان گازی آرش گفت: اجازه بدهید وزارت خارجه در این زمینه صحبت کند، زیرا در این خصوص وزارت امور خارجه در حال صحبت و حل و فصل موضوع است. ما برنامه مطالعات‌مان روی میدان آرش تقریباً تکمیل شده و با برنامه‌ریزی خوبی که شرکت ملی نفت انجام می‌دهد، به زودی نصب سکو در آنجا انجام خواهد شد.

وی درباره اختلاف با کویت نیز گفت: از نظر ما میدان آرش بین کویت، عربستان و ایران مشترک است.

وزیر نفت در پاسخ به سوالی درباره آنچه که در بحث ارزان فروشی بنزین در تحقیق و تفحص مجلس عنوان شده است نیز تصریح کرد : مجلس به موضوع ورود کرده و اگر نتایج بیاید همه مطلع خواهیم شد. یکسری  گزارشات اولیه تنظیم کردند، ولی در این قضیه تحقیق و تفحص همه چیز را مشخص می کند.

اوجی درباره طرح فروش اوراق از سوی دولت با پشتوانه نفت، گفت: به موقع آنرا اعلام خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا روسیه در تلاش هست که  فروش نفت ایران کاهش یابد؟ افزود: همه دنبال مشتری هستند.  با توجه به  تحریمی که روسیه در زمینه انرژی داشته، آنرا دنبال می کند. ما خوشبختانه بازارهای جدید و ظرفیت های جدیدی را  شناسایی کردیم که به وضعیت صادرات نفت جمهوری اسلامی کمک می کند.

وزیر نفت درباره اینکه آیا صادرات نفت ما در دوران تحریم افزایش یافته است؟ گفت: بله. ما مشتری های خود را کامل داریم و خوشبختانه بازارهای جدیدی را  شناسایی کردیم و بازارهای جدیدتری هم  به ما اضافه می شود.

وزیر نفت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مطرح شده روسیه برای فروش نفت بیشتر از ایران تخفیف داده است؟ گفت: بله، اینکه روس ها در فروش نفت پیشنهاد تخفیف های زیادی داده‌اند را  شنیدیم ولی با توجه به تحریم هایی که کشورهای ارویایی و امریکایی اعمال می کنند به نظرم  زمان می برد تا روسیه بتواند بازار پیدا کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رویترز مدعی شده ما با تخفیف نفت را می فروشیم ؟ اظهار کرد: ما خوشبختانه در بحث فروش نفت هم بازارهای جدیدی که در دولت سیزدهم طی این ۹ ماه پیذا کرد و هم ظرفیت های جدیدی که ایجاد کردیم  کمک کرد که  نفت را به قیمت خوبی بفروشیم.

وزیر نفت درباره دستاوردهای نمایشگاه نفت و گاز و تفاهم نامه های امضاء شده در این نمایشگاه، گفت: نمایشگاه نفت و گاز و پتروشیمی یکی از بزرگترین نمایشگاه های نفت در جهان است و بیش از ۱۲۰۰ شرکت داخلی و خارجی داشتیم .

وی اضافه کرد: بیش از ۱۵۰ شرکت دانش بنیان و صاحب دانش و فناورانه که در حوزه نفت نیاز بود، حضور داشتند. در حاشیه این نمایشگاه تفاهم نامه ها و قراردادهای خوبی امضا شد. ان شاء الله ما در سال ۱۴۰۱ با بالغ بر ۴۴ پروژه به ارزش ۱۳ میلیارد دلار افتتاح و به بهره برداری خواهیم رساند و این پروژه های نیمه تمام بوده است. همچنین در سال ۱۴۰۱ بیش از  ۲۲ پروژه بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار را شروع به کار خواهیم کرد.

انتهای پیام/

فارس

نوشته وزیر نفت: بازارهای جدیدی برای فروش نفت شناسایی شده است اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: