به گزارش مرات به نقل از ساینس دیلی، ذخیره تخمدان پتانسیل تولید مثلی است که در دو تخمدان زن بر اساس تعداد و کیفیت تخمک باقیمانده است. یک زن با تعداد محدودی تخمک به دنیا می‌آید و بدن او نمی‌تواند بیش از این بسازد. کاهش ذخیره تخمدان، از دست دادن پتانسیل تولیدمثل طبیعی در تخمدان‌ها به دلیل تعداد یا کیفیت پایین تخمک‌های باقیمانده است.

دکتر «ونیان شیء»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه شیان جیائو تانگ چین، گفت: «ما تأثیر استرس بر ذخیره تخمدان را با استفاده از مدل صدای جیغ در موش‌ها بررسی کردیم. و متوجه شدیم که در موش‌های ماده در معرض صدای جیغ، ذخیره تخمدانی کاهش یافته و باروری کاهش می‌یابد.»

محققان از مدل صدای جیغ برای بررسی اثر استرس بر ذخیره تخمدان در موش‌های ماده استفاده کردند. آنها موش‌های ماده را به مدت ۳ هفته در معرض صدای جیغ قرار دادند و تأثیر آنها را بر هورمون‌های جنسی، تعداد و کیفیت تخمک‌های آنها و توانایی آنها برای باردار شدن و بچه دار شدن پس از جفت گیری بررسی کردند.

آنها دریافتند که صدای جیغ باعث کاهش سطح استروژن و هورمون آنتی مولرین در موش می‌شود. استروژن هورمونی است که نقش مهمی در رشد و نمو و تولیدمثل دارد و هورمون آنتی‌مولرین هورمونی است که توسط تخمدان‌ها ساخته می‌شود و به تشکیل اندام‌های تولیدمثلی کمک می‌کند. صدای جیغ تعداد و کیفیت تخمک‌های زنان را کاهش داد.

شیء گفت: «بر اساس این یافته‌ها، استرس ممکن است با کاهش ذخیره تخمدان مرتبط باشد. تعیین ارتباط بین استرس مزمن و ذخیره تخمدانی مهم است زیرا انجام این کار ممکن است بینش ارزشمندی را در مورد علت کاهش ذخیره تخمدانی ارائه دهد.»

انتهای پیام/

نوشته استرس با بروز مشکلات باروری در زنان مرتبط است اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: