به گزارش خبرنگار مرآت، سید صولت مرتضوی معاون اجرایی رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در نشست بررسی مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان سمنان که در سالن جلسات یادگار امام ره استانداری سمنان با حضور استاندار و جمعی از مسئولین اجرایی استان برگزارشد، گفت: اساس کار دولت این است که پروژه های نیمه تمام و واحد های صنفی و صنعتی که به دلایل مختلف متروکه شده اند را احیا کند.

معاون اجرایی رئیس جمهور در ادامه ابراز کرد: نطارت میدانی بر روند پیشرفت مصوبات از تاکیدات ریاست جمهوری است و البته استاندار سمنان نیز در پیگیری این امور مجدانه تلاش می کند.

مرتضوی خاطر نشان کرد: در این راستا و برای شناسایی نیازها و مشکلات استان ساعت ها کار تخصصی در سطح وزارتخانه ها انجام گرفت و حدود ۱۵۰ مصوبه در سه بخش تعریف شد.

بنا به گفته وی بخش اول مصوبات به  طرح های عمرانی نیمه تمام مربوط می شود  که جهت  تامین آن از محل منابع عمومی تخصیص اعتبار انجام گرفت و در یک بازه زمانی کوتاه  اعتبار نقدی حدود ۹۰۰ میلیارد تومان به استان تزریق شد.

معاون اجرایی استاندار اظهار کرد: بخش دیگر منابع تخصیص داده شده مربوط یه تسهیلات برای طرح های اقتصادی است و کمیته احیای صنایع با قدرت در حال پیشرفت است و حدود ۱۵۰ طرح اقتصادی به دلایل متعدد در استان ورشکسته بودند که از این میان حدود ۳۸ واحد راکد احیا شده اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گریزی هم به بحث توزیع عادلانه یارانه ها در کشور زد و افزود: هدف دولت رساندن یارانه ها به دست مردم و توزیع عادلانه ان بوده است.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری در ادامه اظهار کرد: در بودجه ۱۴۰۱ تکلیف قانونی این بودکه یارانه ها به مردم پرداخت شود و یک مسئله سلیقه ای و فردی نبود و از سوی دیگر مورد اتفاق نظر تمامی اقتصاد دان های کشور نیز بود.

مرتضوی عنوان کرد: ماحصل این حرکت ان است که از فقر مطلق جلوگیری می شود و توزیع عادلانه یارانه ها بین مردم صورت می گیرد و خوشبختانه مردم کشور همراهی خوبی در اجرای این طرح تاکنون داشته اند و سبب تعادل قیمت ها شده اند.

وی درباره کم آبی و طرحهای انتقال آب و در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اجرای سد فینسک، افزود: تنش آبی تنش کلان کشور است و از دلیل عمده آن خشکسالی و کمبود بارش ها است و باید آب را درست مدیریت کرد که مصرف صحیح و افزایش بهره‌وری از مبحث اصلی آن است.

معاون اجرایی رئیس جمهور اضافه کرد: بحث انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی در قالب طرحهایی تعریف شده است و به طور قطع یکی از دغدغه های مهم دولت تامین آب است که مردم استان سمنان را هم شامل می شود.

وی تاکید کرد: در بازگشت به تهران موضوع و اختصاص اعتبار به سد فینسک را پیگیری و گزارش آن را به استاندار سمنان ارایه می کنم.

استان سمنان به کارگاه عمرانی تبدیل شده است

سید محمدرضا هاشمی استاندار سمنان نیز در ادامه این نشست عنوان کرد: ١۴۵ مصوبه و ۴۶٩ طرح عمرانی، اقتصادی، صنعتی و کشاورزی با اعتبار ١۴ میلیارد و ٣٧٩ میلیون تومان در سفر آبان ماه ١۴٠٠ رئیس جمهور به استان سمنان مصوب شد.

وی با بیان اینکه استان سمنان اکنون به کارگاه عمران و آبادانی تبدیل شده است، افزود: ١١٧ مصوبه عمرانی با اعتبار سه هزار میلیارد و ۴۴۴ میلیون تومان و ٢٨ مصوبه اقتصادی با اعتبار ١٠ میلیارد و ٩٣ میلیون تومان برای استان در نظر گرفته شد.

استاندار سمنان ادامه داد: تخصیص اعتبار این مصوبات در پنج مرحله با افزایش ١٣۵ درصدی تخصیص به مبلغ ٨٧۵ میلیارد تومان انجام شده است.

هاشمی با اشاره به تشکیل ستاد پیگیری مصوبات سفر رئیس جمهور در استان سمنان اظهار داشت: کمیته پیگیری مصوبات به صورت هفتگی مشغول فعالیت است و ٢۵ وزارتخانه و ۴٠ دستگاه اجرایی دارای مصوبه هستند.

وی اضافه کرد: انعقاد قرارداد فروش بیش از ٢ هزار دستگاه اتوبوس درون شهری به ارزش هفت هزار میلیارد تومان از طرح های مهم اشتغالزایی استان سمنان است.

استاندار سمنان با اشاره به وضعیت نهضت ملی مسکن در استان تصریح کرد: استان سمنان رتبه نخست جذب اعتبار شروع عملیات عمرانی و احداث را در کشور به خود اختصاص داده است.

هاشمی با اشاره به سهمیه ۶۴ هزارنفری مسکن استان سمنان افزود: عملیات احداث یکهزار و ٢٠٠ واحد مسکونی و اختصاص ۴۶٠ هکتار زمین طرح نهضت ملی مسکن انجام شد و ٣٠ هزار واحد مسکن در طرح ایوانکی به ٣٠ هزار واحد مسکن پیش بینی شده اصافه می شود.

وی ابرارداشت: ٧٣ هزار نفر در نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند که از این تعداد ٢۶ هزار و ۳۷۳‪ نفر واجد شرایط شناسایی شدند.

استاندار سمنان یادآورشد: در ١٩ شهرک صنعتی استان، یکهزار و ٧٢٠ واحد صنعتی و سه هزار و ۴۵٠ واحد تولیدی و کشاورزی فعال است و تاکنون ٣٨ واحد راکد با اشتغالزایی برای ٨۵٠ نفر به چرخه تولید بازگشت.

هاشمی خاطرنشان کرد: سهم تسهیلات احیای واحد راکد استان سمنان در ۶ ماهه دوم سال گذشته، ١۴.۴ درصد در کشور بود و در سال جاری نیز در راستای تحقق شعار سال با محوریت پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان فعالیت خواهیم کرد. /

انتهای پیام/

نوشته مرتضوی: اساس کار دولت احیای پروژه های راکد است/ هاشمی: استان سمنان به کارگاه عمرانی تبدیل شده است اولین بار در شبکه اطلاع رسانی مرآت. پدیدار شد.

Shares: