تا کنون دو بخش از گفتگوی بی‌رسانه با سرهنگ موسی بزرگی، رئیس پلیس راهور استان سمنان را از نظر گذرانده‌اید. بخش دیگری از این گفتگو پیش روی شماست.

بی‌رسانه: در حوزه‌های مرتبط با فعالیت شما، رسانه‌ها چه کمک‌هایی می‌توانند به شما بکنند؟

در حوزه تصادفات درون‌شهری، دو قشر آسیب‌پذیر ما موتورسواران و عابران پیاده هستند؛ هرکار فرهنگی که به حفظ جان این اقشار منجر شود، مفید است. رسانه می‌تواند نقش مهمی در حفظ جان مردم ایفا، با قلم و بیان خود، آموزش‌های مطلوبی را به شهروندان ارائه و این مباحث را برجسته کند. رسانه‌ها می‌توانند و باید درباره نقاط حادثه‌خیز شهرها از نهادهای مسئول مطالبه‌گری کنند تا جان مردم حفظ شود.

بی‌رسانه: طی یکساله ۱۴۰۰، مجموعا چند وسیله نقلیه در استان شماره‌گذاری شده است؟

در سال ۱۴۰۰، بیش از ۴۵ هزار و ۳۴۰ دستگاه خودرو و موتورسیکلت، شامل ۴۱ هزار و ۴۶۰ دستگاه خودرو و ۳ هزار و ۸۸۰ دستگاه موتورسیکلت شماره‌گذاری شدند.

بی‌رسانه: آمار جان‌باختگان ناشی از تصادفات شهری در سال ۱۴۰۰ چند درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۹، افزایش یا کاهش داشته است؟

در سال ۱۴۰۰ برخی تصادفات در شهرهای اقماری همچون بیارجمند، مجن و بسطام اتفاق افتاده است و آمار مرگ‌ومیر را بالا برده به گونه‌ای که فوتی‌های ناشی از تصادفات در سال ۱۴۰۰، نسبت به سال ۹۹، ۷۰ درصد و آمار مجروحین در این بازه، معادل ۷ درصد افزایش پیدا کرده و مجموع تصادفات جرحی و فوتی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ماقبل، ۱۸ درصد افزایش داشته است.

بعبارتی در فوتی‌های ناشی از تصادفات درون‌شهری، در ۱۴۰۰ نسبت به ۹۹، یک افزایش ۱۲فقره‌ای داشتیم و شمار متوفیان، از ۲۰ به ۳۴ رسید. شمار مجروحین نیز از ۲ هزار و ۱۸۱ نفر در سال ۹۹ به ۲ هزار و ۳۳۷ نفر در سال ۱۴۰۰ رسید و ۱۵۶ مورد افزایش پیدا کرد. تصادفات خسارتی نیز در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹، ۱۹ درصد افزایش یافته است.

جهش آمار تصادفات درون‌شهری در سال ۱۴۰۰

بی‌رسانه: وقوع تصادفات در سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال ۹۹، چقدر افزایش یا کاهش داشته است؟

در سال ۱۴۰۰ آمار تصادفات درون‌شهری قدری جهش داشته است اما این آمار باز هم نسبت به سال‌های ۹۰ تا پیش از ۹۶، کاهشی است. در حوزه ترافیک درون‌شهری، وفاق مطلوبی در استان میان دستگاه‌ها، نهادها و افراد وجود دارد که حاصل آن را در کاهش ۵۰ درصدی تصادفات نوروزی منجر به فوت در جاده‌ها، شاهد بودیم. البته متأسفانه آمار مصدومین تصادفات شهری نوروزی، ۳۱ درصد افزایش یافت.

مجموعا تصادفات درون‌شهری خسارتی، جرحی و فوتی در ایام نوروز نسبت به سال ماقبل، ۴۶ درصد افزایش داشته است.

آمار تصادفات درون‌شهری از ۹۶ تا ۹۹ کاهشی بوده است

بی‌رسانه: آمار تصادفات درون‌شهری طی سال‌های گذشته کاهشی بوده یا افزایشی؟

آمار تصادفات درون‌شهری طی ۴ سال متوالی مابین سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ در استان، کاهشی بوده است. آمار تصادفات درون‌شهری در سال ۹۷، نسبت به سال ۹۶، ۴۰ درصد کاهش داشته است. این آمار در سال ۹۸، نسبت به سال ۹۷، باز هم ۱۴ درصد کاهش یافته است؛ بعبارتی آمار تصادفات در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۶، ۵۴ درصد کاهش داشته است. در سال ۹۹ نیز این آمار نسبت به سال ۹۸، ۳۵ درصد کاهش یافته است.

نوشته جهش آمار تصادفات درون‌شهری در سال ۱۴۰۰ اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی بی رسانه. پدیدار شد.

Shares: